Ndryshimi mes inspektimeve të "Eqrem bej Vlora"

→‎Biografia: i rralli dhe i miri Eqrem: shkruan per Mustafa Qemalin qe te atin e kishte me origjine nga Leskovaci (çudi, jo nga Koxhaxhiku) dhe per kete thote se dokumentat ishin ne Prishtine deri me 1944. E ema nga Parga
(→‎Biografia: i rralli dhe i miri Eqrem: shkruan per Mustafa Qemalin qe te atin e kishte me origjine nga Leskovaci (çudi, jo nga Koxhaxhiku) dhe per kete thote se dokumentat ishin ne Prishtine deri me 1944. E ema nga Parga)
</ref>), hoxhë i [[Kaninë]]s që më vonë do zëvendësohej nga prof. Jusuf Riza efendiu. Gjermanisht nxuri nga z. Fajgenvinter (Feigenwinter) nga [[Basel]]i. I pari do të ishte mësuesi i tij i përhershëm, i dyti mësuesi i tij i fesë.<ref>{{Harvnb|Vlora|1963|pages=26, 32}}.</ref>
 
Mes viteve 1891-'96 studimet fillore dhe gjimnazin me profesor privat. Në vitet 1899/1900-1906 nisi studimet liceale dhe universitare në Theresianum, Akademia Orientale mbretërore e perandorake në Vjenë, ku u specializua në çështje ballkanike. Plotësoi studimet për doktoraturë në drejtësi në [[Stamboll]] në 1904.<ref name=":2">{{Cite book|title=Ekrem Vlora|last=Koliqi|first=Ernest|publisher=Shêjzat v. VIII|year=1964|isbn=|location=Romë|pages=77-82}}</ref> Gjatë udhëtimeve në Lindje të Mesme do të krijonte njohje me personalitete të larta të kohës, Fild-Marshallin britanik Herbert Kitchener, shefin e Shtatmadhorisë Austro-Hungareze Franz Conrad von Hötzendorf, dhe majorintogerin e ri [[Mustafa Kemal Atatürk]]|Mustafa Kemal do bëhej president i [[Turqia|TurqisëAtatyrk]]<ref>{{Harvnb|Vlora|1963|page=246}}.</ref> dhe sheikë të shumtë arabë që kishin qeverisë apo do qeverisnin rajone e shtete të Lindjes së Afërme e të Mesme.
 
1906, Sekretar i gradës së III në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Perandorisë Osmane. 1907, Sekretar i gradës së III në Ambasadën e Perandorisë Osmane në Shën Petërburg për tre muaj. 1909, Sekretar i II në zyrën e përkthimeve Ministria e Punëve të Jashtme të Perandorisë Osmane. Hapën të parin klub "Bashkimi" në Stamboll më 1908 me miqtë e tij. Punonte të botonte gazetën e re "Shqiptari" bashkë me ikanakun nga [[Struga]], [[Dervish Hima]] dhe shkodranin [[Hilë Mosi]]n.<ref>{{Harvnb|Vlora|1963|page=230}}.</ref> Po atë vit merr mandat nga kolonia shqiptare e Stambollit që bashkë me Dervish Himën t'i përfaqësojë në [[Kongresi i Manastirit|Kongresin e Manastirit]] por pengohet nga shefi i tij.
122

edits