Ndryshimi mes inspektimeve të "Eqrem bej Vlora"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Biografia: i rralli dhe i miri Eqrem: shkruan per Mustafa Qemalin qe te atin e kishte me origjine nga Leskovaci (çudi, jo nga Koxhaxhiku) dhe per kete thote se dokumentat ishin ne Prishtine deri me 1944. E ema nga Parga)
v
[[Skeda:Shtëpia e Eqrem bej Vlorës.jpg| thumb|right |250px]]
== Biografia ==
U lind në [[Vlora|Vlorë]] më 1 dhjetor 1885, i biri [[Syrja bej Vlora|Syrja bej Vlorës]] dhe i Miri hanëm Toptanit.<ref>{{Cite book|title=[[Lebenserinnerungen|Kujtime 1885-1925]]|last=Vlora|first=Eqrem bej|authorlink=Eqrem bej Vlora|publisher=IDK|year=2003|origyear=1963|isbn=99927-780-6-7|location=Tiranë|pages=19|trans_title=Lebenserinnerungen|ref=harvnb|translator=[[Afrim Koçi]]}}</ref> [[Familja Vlora|Familja]] e tij ishte një nga familjet më të pasura të trojeve shqiptare të jugut, familjepor pas [[Tanzimati]] si pasuria ashtu edhe influenca e cilatyre ra. falëFalë zotësisë së të atit në ekonomi e administrim, pasuria e familjes së tij u 25dhjetëfishua vjetduke uiu gjashtëfishuaafruar kështu gjendjes së para-Tanzimatit.<ref>{{Cite book|title=Nga Shqipëria e re|last=Von Godin|first=Marie Amelie Freiin|authorlink=Marie Amelie Freein von Godin|publisher=Koçi|year=2007|origyear=1914|isbn=978-99943-755-8-5|editor-last=Koçi|editor-first=Afrim|location=Tiranë|pages=103|trans_title=Aus demm neuen Albanien|translator=Elda Gjana-Boriçi}}</ref>
 
DoQysh marrëfëmini mësimepati privatemësues qysh në fëmini ngaprivatë: një djalosh italian, inxh. Luigji Bekali (Luigi Beccali) nga [[Mesina]], dhe shqiptari Mehmet efendi Lusi (Luzaj<ref>Kujtimet e djalit të Isuf Luzaj: ''Ja si na mashtroi dhe persekutoi Hysni Kapo'', citynews.al, 22 prill, 2016.
</ref>), hoxhë i [[Kaninë]]s që më vonë do zëvendësohej nga prof. Jusuf Riza efendiu. [[Gjuha gjermane|Gjermanisht]] nxuri nga z. Fajgenvinter (Feigenwinter) nga [[Basel]]i. I pari do të ishte mësuesi i tij i përhershëm, i dyti mësuesi i tij i fesë duke nxënë kështu mësimet fillore mes viteve 1891-96.<ref>{{Harvnb|Vlora|1963|pages=26, 32}}.</ref>
 
Mes viteve 1891-'96 studimet fillore dhe gjimnazin me profesor privat. Në vitet 1899/1900-1906 nisi studimet liceale dhe universitare në Theresianum, Akademia Orientale mbretërore e perandorake në Vjenë, ku u specializua në çështje ballkanike. Plotësoi studimet për doktoraturë në drejtësi në [[Stamboll]] në 1904.<ref name=":2">{{Cite book|title=Ekrem Vlora|last=Koliqi|first=Ernest|publisher=Shêjzat v. VIII|year=1964|isbn=|location=Romë|pages=77-82}}</ref> Gjatë udhëtimeve në Lindje të Mesme do të krijonte njohje me personalitete të larta të kohës, Fild-Marshallin britanik Herbert Kitchener, shefin e Shtatmadhorisë Austro-Hungareze Franz Conrad von Hötzendorf, dhe togerin e ri [[Mustafa Kemal Atatürk|Mustafa Kemal Atatyrk]]<ref>{{Harvnb|Vlora|1963|page=246}}.</ref> dhe sheikë të shumtë arabë që kishin qeverisë apo do qeverisnin rajone e shtete të Lindjes së Afërme e të Mesme.
 
1906, Sekretar i gradës së III në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Perandorisë Osmane. 1907, Sekretar i gradës së III në Ambasadën e Perandorisë Osmane në Shën Petërburg për tre muaj. 1909, Sekretar i II në zyrën e përkthimeve Ministria e Punëve të Jashtme të Perandorisë Osmane. Hapën të parin klub "Bashkimi" në Stamboll më 1908 me miqtë e tij. Punonte të botonte gazetën e re "Shqiptari" bashkë me ikanakun nga [[Struga]], [[Dervish Hima]] dhe shkodranin [[Hilë Mosi]]n.<ref>{{Harvnb|Vlora|1963|page=230}}.</ref> Po atë vit merr mandat nga kolonia shqiptare e Stambollit që bashkë me Dervish Himën t'i përfaqësojë në [[Kongresi i Manastirit|Kongresin e Manastirit]] por pengohet nga shefi i tij.
122

edits