Ndryshimi mes inspektimeve të "Otto von Bismarck"

v
rregullim
(Veprat)
v (rregullim)
[[Skeda:BismarckArbeitszimmer1886rest.jpg |right|thumb|200px|Oto von Bizmarku]]
 
'''Otto Eduard Leopold von Bismarck, KontiPrinc i Bizmark-SchönhausenBizmarkut, DukaDukë i Lauenburg, Princi BizmarkutLauenburgut''' ([[gjuha shqipe|shqip]]: ''Oto vonfon Bizmark''), ([[1 Prill]], [[1815]] - [[30 Korrik|30 korrik]], [[1898]]), ishte një burrështetas ikonservator [[Prusia|Prusisëprusian]] dhe [[Gjermania|Gjermanisë]]dominoi politikën shekullinevropiane IX.nga Sivitet [[Kryeministri'60 i Prusisë]]deri në vitet 1862–90,'90 ai kishteshek. përXIX qëllimdhe qe [[BashkimiKancelarët ie Gjermanisë|Bashkiminkancelari ei Gjermanisë]].parë Prej vitit [[1867i]], ai ishte [[Kancelar]] i [[KonfederataPerandoria Gjermane Veriore|konfederatësPerandorisë Gjermane Veriore]]. Kurndërmjet u formua [[Perandoria Gjermane]] për herë të dytë më [[1871]], ai shërbeu si [[Kancelari i Gjermanisë|Kancelari i saj i parë]] dhe ushtroi "[[Realpolitik]]" që i dha ati pseudonimin ''"Kancelari i Hekurt"''. Si Kancelar, Bizmarku pati rol të rëndësishëm në qeverinë Gjermane dhe pati ndikim të madh në politikën e jashtme Gjermane jo vetëm gjatë kohës si Kancelar, por edhe pasi i skadoi mandati1890.
 
Si [[Kryeministri i Prusisë]] në vitet 1862–90, ai kishte për qëllim [[Bashkimi i Gjermanisë|Bashkimin e Gjermanisë]]. Prej vitit [[1867]], ai ishte [[Kancelar]] i [[Konfederata Gjermane Veriore|konfederatës Gjermane Veriore]]. Kur u formua [[Perandoria Gjermane]] për herë të dytë më [[1871]], ai shërbeu si [[Kancelari i Gjermanisë|Kancelari i saj i parë]] dhe ushtroi "[[Realpolitik]]" që i dha ati pseudonimin ''"Kancelari i Hekurt"''. Si Kancelar, Bizmarku pati rol të rëndësishëm në qeverinë Gjermane dhe pati ndikim të madh në politikën e jashtme Gjermane jo vetëm gjatë kohës si Kancelar, por edhe pasi i skadoi mandati.
 
== Shih dhe këtë ==
122

edits