Ndryshimi mes inspektimeve të "Otto von Bismarck"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
Si kryeministri i Prusisë në vitet 1862–90, ai kishte për qëllim [[Bashkimi i Gjermanisë|Bashkimin e Gjermanisë]]. Prej vitit [[1867]], ai ishte Kancelar i konfederatës Gjermane Veriore. Kur u formua [[Perandoria Gjermane]] për herë të dytë më [[1871]], ai shërbeu si [[Kancelari i Gjermanisë|Kancelari i saj i parë]] dhe ushtroi "[[Realpolitik]]" që i dha ati pseudonimin ''"Kancelari i Hekurt"''. Si Kancelar, Bizmarku pati rol të rëndësishëm në qeverinë Gjermane dhe pati ndikim të madh në politikën e jashtme Gjermane jo vetëm gjatë kohës si Kancelar, por edhe pasi i skadoi mandati.
 
== Citate ==
 
* "I gjithë Ballkani nuk ia vlen as sa eshtrat e shëndetshme të një granadieri të vetëm pomeranez" - në Kongresin e Berlinit.<ref>{{Cite book|title=Bismark: the Story of a Fighter|last=Ludwig|first=Emil|publisher=Little|year=1927|isbn=|location=|pages=511}}</ref>
 
== Shih dhe këtë ==
* [[Aleanca e tre perandorëve]]
* [[Gjermania#Historia|Historia e Gjermanisë]]
 
== Citate ==
 
* "I gjithë Ballkani nuk ia vlen as sa eshtrat e shëndetshme të një granadieri të vetëm pomeranez" - në Kongresin e Berlinit.<ref>{{Cite book|title=Bismark: the Story of a Fighter|last=Ludwig|first=Emil|publisher=Little|year=1927|isbn=|location=|pages=511}}</ref>
 
== Referencat ==
<references />
 
Është autori i shprehjes negative "Shqipëria është vetëm një nocion gjeografik".Ai GJithashtu mori pjese ne mposhtjen e ushtrise franceze kur ishte ne kulmin e saj drejtuar nga Napoleon Bonaparti
 
[[Kategoria:Politikanë gjermanë]]
122

edits