Dallime mes rishikimeve të "Neofelis"

176 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Neofelis është një gjini që përbëhet nga dy lloje në Azinë Juglindore: [[Leopardi me re|leopardi me re]] (''Neofelis nebulosa'') në Azinë kontinentale dhe [[Leopardi me re i Sundës|leopardi me re i Sundës]] (''Nevofelis diardi'') në [[Sumatra]] dhe [[Borneo]].
Emri shkencor Neofelis është një kombinim i fjalës greke "''neo''" (νεο) që do të thotë "e re", dhe fjala latine "''felis''" që do të thotë "mace", fjalë për fjalë do të thotë "mace e re". <ref>{{en}}Wikipedia: [https://en.m.wikipedia.org/wiki/Neofelis Neofelis]. Marrë nga origjinale më 19/06/2018</ref>
==Referencat==
{{Reflist}}
==Lidhje të jashtme==
[https://en.m.wikipedia.org/wiki/Physical_comparison_of_tigers_and_lions Krahasimet fizike të tigrit dhe luanit] - Wikipedia