Dallime mes rishikimeve të "Neofelis"

763 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Emri shkencor Neofelis është një kombinim i fjalës greke "''neo''" (νεο) që do të thotë "e re", dhe fjala latine "''felis''" që do të thotë "mace", fjalë për fjalë do të thotë "mace e re".<ref>Perseus Digital Library. Greek Dictionary [http://www.perseus.tufts.edu/hopper/resolveform?type=start&lookup=neo&lang=greek νεο] Headword Search Result</ref><ref>Perseus Digital Library. Latin Dictionary [http://www.perseus.tufts.edu/hopper/morph?l=felis&la=la feles] Headword Search Result</ref>
 
==Taksonomia==
Emri i përgjithshëm ''Neofelis'' u propozua për herë të parë nga [[John Edward Grey]] në 1867, duke përfshirë dy lloje; Neofelis macrocelis që ndodhet në Himalaje, Malacca, dhe Tajlandë, dhe Neofelis brachyurus që ndodhen në Formosa. [[Reginald Innes Pocock]] njohu klasifikimin taksonik të Neofelis në vitin 1917, por pranoi vetëm speciet e vetme Neofelis nebulosa me disa nënpikta dhe macrocelis si mostër lloji. Për pothuajse 90 vjet, klasifikimi i Neofelis si një gjini monotypic ishte pranuar gjerësisht. Në vitin 2006, Neofelis diardi u gjet të jetë i dallueshëm nga [[Leopardi me re|Neofelis nebulosa]] dhe klasifikohet si një specie e veçantë në botë dhe në disa vende të botës eshtë kafsha shtetërore.
 
==Referencat==