Ndryshimi mes inspektimeve të "Felis"

905 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Taxobox
| Tigri
| status = LC
| status_system = IUCN3.1
| trend =
| status_ref =
| image = Wildkatze MGH.jpg
| image_caption = [[Macja e egër]] (''Felis silvestris'')
| taxon = Felis
| regnum = [[Animal]]ia
| phylum = [[Chordate|Chordata]]
| classis = [[Gjitarë|Mammal]]ia
| ordo = [[Carnivora]]
| familia = [[Felidae]]
| subfamilia = [[Felinae]]
| genus = ''[[Felis]]''
| species = '''''Felis [[Linnaeus]], 1758'''''
| subdivision_ranks = [[Species]]
| subdivision =
*''[[Macja e maleve Kineze|Felis bieti]]
*''[[Macja|Felis catus]]''
*''[[Macja e xhunglës|Felis chaus]]''
*''[[Macja e egër Afrikane|Felis lybica]]''
*''[[Macja e rërës|Felis margarita]]''
*''[[Macja me shtresë të zezë|Felis nigripes]]''
*''[[Macja e egër|Felis silvestris]]''
*''[[Felis attica]]'' †
*''[[Macja e Martelis|Felis lunensis]]'' †
| range_map = Felis range.png
| range_map_caption = Vargu i ''Felis''
}}
 
'''Felis''' është një specie e llojeve të vogla dhe të mesme të maceve që janë vendas në pjesën më të madhe të [[Afrika jugore|Afrikës jugore]] të gjerësisë [[Evropa|Evropë]] dhe [[Azia|Azi]] në [[Indokina|Indokinë]].<ref name=Pocock1951>{{cite book |author=Pocock, R. I. |year=1951 |title= Catalogue of the genus ''Felis'' |publisher=British Museum (Natural History) |location= London |url=https://archive.org/stream/catalogueofgenus00brit#page/n6/mode/1up}}</ref>