Ndryshimi mes inspektimeve të "Marsuinët"

7 bytes added ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Mr Robot (diskutimet) në versionin e fundit nga AT44.
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars (9) duke përdorur AWB)
v (U kthyen ndryshimet e Mr Robot (diskutimet) në versionin e fundit nga AT44.)
Etiketa: Rollback
{{Taxobox|name=marsuinëtMarsuinët|image=Phocoena phocoena.2.jpg|image_width=200px|image_caption=marsuiniMarsuini i limanit (''Phocoena phocoena'')|regnum=[[Animalia]]|phylum=[[Chordata]]|classis=[[Mammalia]]|ordo=[[Cetacea]]|subordo=[[Odontoceti]]|superfamilia=[[Delphinoidea]]|familia='''Phocoenidae'''|familia_authority=[[John Edward Gray|Gray]], 1825|subdivision_ranks=[[Genera]]|color=#6FC8F4}}'''marsuinëtMarsuinët''' ose '''derrat e detit''' janë një grup i [[Gjitarët|gjitarëve]] [[Deti|detarë]], që i takojnë familjes [[Phocoenidae]] të nënrendit [[Odontoceti]] (balenat me dhëmbë). Ka gjashtë llojë ekzistuese të marsuinëve. Ata janë [[Balenat me dhëmbë|balena të vogla me dhëmbë]], që janë ngusht të lidhur me [[Delfini oqeanik|delfinët oqeanik]]. Dallimi më qartë i dukshëm mes marsuinëve dhe [[Delfini|delfinëve]] është se marsuinët kanë sqep të shkurtër dhe të rrafshuar, dhëmbë në formë lopate të dallueshme nga dhëmbët në formë koni të [[Delfini|delfinëve]]. marsuinëtMarsuinët, dhe [[cetacetë]] tjerë, i përkasin degës [[Cetartiodactyla]], së bashku me dythundrakëve me majë, ndërsa më të afërmit e tyre janë [[Kali i Nilit|kuajt e Nilit]], me të cilët u ndanë rreth 40 milion vjet më parë.
 
marsuinëtMarsuinët variojnë në madhësi nga 1.4 metra dhe 54 kilogram si tek [[marsuini kalifornian]], [[Cetacetë|cetaceu]] më i vogël i zbuluar ndonjëherë, deri në 2.3 metra dhe 220 kilogram si tek [[marsiuni i Dallit]]. Disa lloje shfaqin [[Dimorfizmi gjinor|dimorfizëm gjinor]], ku femrat janë më të mëdha se meshkujt. Kanë trup aerodinamik dhe dy gjymtyrë të modifikuara në pendë notimi. marsuiniMarsuini i Dallit është një nga cetacetë më të shpejta të zbuluara, i aftë të udhëtoj me 40 nyje shpejtësi. marsuinëtMarsuinët kanë aftësinë për të prodhuar biosonar dhe ai është sistemi kryesor shqisor i tyre. Disa lloje janë përshtatur mirë zhytjes në thellësi të mëdha. Ata kanë një shtresë yndyre, ose dhjami, nën lëkurë për t'i mbajtur ngrohtë në ujra të ftohtë.
 
== Taxonomy and evolution ==
marsuinëtMarsuinët, së bashku me [[balenaBalena|balenat]]t dhe [[Delfini|delfinët]], janë pasardhës të thundrakëve të tokës, që për herë të parë u futën nëpër [[Oqeani|oqeane]] 50 milionë vjet më parë. Mbetjet fosile tregojnë që delfinët dhe marsuinët u ndanë rrek 10 milionë vjet më parë.<ref name="EoM">{{cite book|title=The Encyclopedia of Mammals|publisher=Facts on File|year=1984|isbn=0-87196-871-1|location=New York|pages=196–199|editor=Macdonald, D.|author=Gaskin, David E.}}</ref>
* Rendi [[Cetacetë|Cetacea]]
** Nënrendi [[Balenat me dhëmbë|Odontoceti]] – balenat me dhëmbë