Ndryshimi mes inspektimeve të "Felis"

476 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
|-
|}
 
Disa shkencëtarë e konsiderojnë cat malin kinez një nëngrup të F. silvestris.
 
Pocock pranoi macen e Pallas si anëtari i vetëm i gjinisë Otocolobus. Shkencëtarë të tjerë e konsiderojnë atë gjithashtu një specie Felis. Sipas një analize të fundit filogenetike Otocolobus është një grup motër si i Felis dhe Prionailurus.
 
Speciet fosile janë:{{citation needed}}
 
*[[Felis attica]] (Wagner, 1857)
*[[Felis lunensis]] (Martelli, 1906) - mace e Martellit
 
==Referencat==