Ndryshimi mes inspektimeve të "Felis"

462 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
|[[File:Blackfooted2.jpg|120px]] || [[Macja me këmbë te zeza]] ''F. nigripes'' ([[William John Burchell|Burchell]], 1824) || Afrika e jugut dhe Namibi
|-
|[[File:Felis margarita harrisoni - Sandkatze.jpg|120px]] || [[SandMacja cate rërës]] ''F. margarita'' ([[Victor Loche|Loche]], 1858) || Afrika veriore dhe jugore, Azia qendrore<ref name="Johnson">{{Cite journal |doi=10.1126/science.1122277 |volume=311 |issue=5757 |pages=73–77 |title=The Late Miocene Radiation of Modern Felidae: A Genetic Assessment |journal=Science |year=2006 |pmid=16400146 |last=Johnson |first=W. E. |last2=Eizirik |first2=E. |last3=Pecon-Slattery |first3=J. |last4=Murphy |first4=W. J. |last5=Antunes |first5=A. |last6=Teeling |first6=E. |last7=O'Brien |first7=S. J. |bibcode = 2006Sci...311...73J }}</ref>
|-
|[[File:Chinese Mountain Cat (Felis Bieti) in XiNing Wild Zoo.jpg|120px]] || [[Macja e maleve Kineze]] ''F. bieti'' ([[Alphonse Milne-Edwards|Milne-Edwards]], 1892) || Tibetan Plateau
*[[Felis attica]] (Wagner, 1857)
*[[Felis lunensis]] (Martelli, 1906) - mace e Martellit
 
==Foto==
<gallery mode=packed>