Dallime mes rishikimeve të "Feliformët"

1.890 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
==Karakteristikat==
[[File:Feliformia_Skull_v01-2.jpg|thumb|Kafka tipike e feliformëve]]
Të gjitha forma të mbetura kanë një atribut të përbashkët: bullae e tyre auditive (kapsulat me kocka që mbyllin veshin e mesëm dhe të brendshëm) Kjo është një diagnostifikim kyç në klasifikimin e specieve si feliform kundrejt caniform. Në feliformet, bullaet janë dhoma të dyfishta, të përbëra nga dy eshtra të bashkuara nga një septum. Caniformet kanë bullae audituese me një dhomë ose pjesërisht të ndarë, të përbërë nga një kockë e vetme. Kjo veçori, megjithatë, është problematike për klasifikimin e Nimravidae të zhdukur si feliformë. Fosilet e Nimravidit tregojnë bullae të ngurtë pa septum, ose asnjë gjurmë në të gjithë bunën e tërë. Supozohet se ata kishin një strehim kërcues të mekanizmit të veshit.
 
Karakteristikat specifike të bullae ekzistuese të zbuluar sugjerojnë një paraardhës të përbashkët, megjithëse nuk është identifikuar në regjistrimet fosile. Ekzistojnë karakteristika të tjera që dallojnë forma të ndryshme nga kanjiformat dhe kanë ekzistuar ndoshta në taxon e tyre. Por, për shkak të speciacionit, këto nuk zbatohen në mënyrë të qartë për të gjitha llojet ekzistuese.
 
Feliformet kanë tendencë të kenë rostrum më të shkurtër se caniforms, më pak dhëmbë, dhe carnassials më të specializuara. Feliformet priren të jenë më mishngrënës dhe zakonisht janë gjahtarët e pritë. Caniforms priren më shumë drejt ushqyesve omnivor dhe të bazuar në mundësi.
 
Shumë feliformë kanë kthetrat retractile (anulohet) ose gjysmë retractile dhe shumë janë arboreal ose gjysmë-arboreal. Feliformet gjithashtu priren të jenë më shumë shifra (duke ecur me këmbë). Në të kundërt, shumica e caniforms janë tokësore, kanë kthetra jo tërheqëse dhe kanë tendencë të jenë mbjellë.
 
==Referencat==
{{Reflist}}