Dallime mes rishikimeve të "Feliformët"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
==Karakteristikat==
[[File:Feliformia_Skull_v01-2.jpg|thumb|left|Kafka tipike e feliformëve]]
Të gjitha forma të mbetura kanë një atribut të përbashkët: bullae e tyre auditive (kapsulat me kocka që mbyllin veshin e mesëm dhe të brendshëm) Kjo është një diagnostifikim kyç në klasifikimin e specieve si feliform kundrejt caniform. Në feliformet, bullaet janë dhoma të dyfishta, të përbëra nga dy eshtra të bashkuara nga një septum. Caniformet kanë bullae audituese me një dhomë ose pjesërisht të ndarë, të përbërë nga një kockë e vetme. Kjo veçori, megjithatë, është problematike për klasifikimin e Nimravidae të zhdukur si feliformë. Fosilet e Nimravidit tregojnë bullae të ngurtë pa septum, ose asnjë gjurmë në të gjithë bunën e tërë. Supozohet se ata kishin një strehim kërcues të mekanizmit të veshit.