Ndryshimi mes inspektimeve të "Stefan Dushani"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''[[Stefan (titull)|Stefan]] Urosh Dushani IV Dushan Nemanjiqi''' ([[Gjuha serbe|serbisht]]: Стефан Урош IV Душан Немањић; 1308 – 20 dhjetor 1355) i njohur edhe si''' Dushani i Fuqishëm''' 1308([[Gjuha serbe|serbisht]]: 20Душан dhjetorСилни) 1355), ishte Mbret i [[Serbia|Serbisë]] nga 8 shtatori 1331 dhe Perandori i Serbëve dhe Grekëve nga 16 prilli 1346 deri në vdekjen e tij. Dushani pushtuar një pjesë të madhe të [[Evropa juglindore|Evropës juglindore]], duke u bërë një nga mbretërit më të fuqishëm të epokës. Ai miratoi kushtetutën e [[Perandoria Serbe|Perandorisë serbe]], e njohur si ''[[Kodi i Dushanit]]'', ndoshta vepra letrare më e rëndësishme e mesjetës së Serbisë.
 
==Bibliografia==
Anonymous user