Dallime mes rishikimeve të "24 Shtator"

1.593 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.126.66 (diskutimet) në versionin e fundit nga 1l2l3k.)
Etiketa: Rollback
No edit summary
 
== Ngjarje ==
'''Elfi Gordon'''
* [[622]] - [[Muhammedi]] kompletoi emigrimin nga [[Mekka]] në [[Medina|Medinë]].
 
* [[1493]] - [[Christopher Columbus]] niset për udhëtimin e dytë në [[Bota e Re|Botën e Re]].
'''Elfi Gordon 2'''
* [[1664]] - [[Holanda|Holandezët]] iu dorëzojnë [[New Amsterdam]]-in [[Anglia|Anglezëve]].
 
* [[1789]] - Në [[SHBA]] krijohet Gjyqi Suprem dhe thërret në jetë institucionin e Avokatit të popullit.
'''Elfi Gordon 2'''
* [[1789]] - Në [[SHBA]] krijohet departamenti i zyrave të Postës.
 
* [[1841]] - [[Sulltani]] i [[Brunei]]-t ju jep [[Sarawak]]-un [[Britania e Madhe|Britanikëve]].
'''Elfi Gordon'''
* [[1852]] - Prezantimi i parë i një anije fluturuese.
 
* [[1869]] - "[[Black Friday|E premtja e Zezë]]": Rënja e çmimit të [[ari]]t pasi që [[Jay Gould]] dhe [[James Fisk]] tentojnë të marrin kontrollin mbi tregun.
'''Elfi Gordon 1'''
* [[1903]] - [[Edmund Barton]] zëvendësohet dhe si [[Kryeministri i Australisë|Kryeministër i Australisë]] vie [[Alfred Deakin]].
 
* [[1906]] - [[Kryetari i SHBA-ve]] [[Theodore Roosevelt]] proklamon [[Devils Tower National Monument|Monumetin Kombëtar "Devils Tower"]].
'''Elfi Gordon 2'''
* [[1948]] - Themelohet kompania e motoçikletave "[[Honda]]".
 
* [[1957]] - [[Kryetari i SHBA-ve]] [[Dwight D. Eisenhower]] dërgon trupa të gardës nacionale të SHBA-ve në [[Little Rock]], [[Arkansas]], për të çmilitarizuar separatistët.
'''Elfi Gordon 2'''
* [[1962]] - Gjyqi i Apeleve në SHBA urdhëroi njohjen e [[James Meredith]] nga [[University of Mississippi|Universitetit të Misisipit]].
 
* [[1966]] - [[Star Trek]] - u emertua seria e parë e këtij seriali të njohur.
'''Elfi Gordon 1'''
* [[1973]] - [[Guineja Bizare]] shpall pavarësinë nga [[Portugalia]].
 
* [[1978]] - Zvicerranet votuan për themelimin e kantonit [[Jura]] . Kantoni i cili u nda nga ai i [[Bernë]]s. Ky ka qenë ndryshimi i fundit teritorial në Zvicer.
'''Elfi Gordon 1'''
* [[1988]] - [[Olimpiada Verore]]: [[Ben Johnson]] mund [[Carl Lewis]]-in dhe [[Linford Christie]]-në në garën [[100 metra]] dhe vuri rekordin 9.79 sekonda. Më vonë deklarohet si i diskualifikuar për shkak të dopingut.
 
* [[1991]] - [[Nirvana]] hedh në treg albumin ''[[Nevermind]]''.
'''Elfi Gordon 2'''
* [[2004]] - [[Uragani Ivan]] shkatërron pjesë të [[Texas]]-it dhe zhduket diku në malet veriore.
 
* [[2005]] - [[Uragani Rita]] rrafshon [[SHBA]]-në, zhduk [[Beaumont, Texas]] dhe disa pjesë të [[Louisiana]]-së.
'''Elfi Gordon 2'''
* [[2006]] - Në [[Michigan]], [[SHBA]] ngrihet përmendorja e [[Skënderbeu]]t
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon'''
 
'''Elfi Gordon'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 1'''
 
'''Elfi Gordon'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
'''Elfi Gordon 2'''
 
== Lindje ==
Anonymous user