Ndryshimi mes inspektimeve të "ADN"

5 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Kodi gjenetik ==
Bazat e azotuara [(''Adenina (A), Citozina (C), Timina (T), Guanina (G)]''") mund te imagjinohen si kater shkronja te alfabetit. Duke përdorur grupe me nga tre shkronja mund te formohen 64 kombinime të ndryshme të cilat formojnë 20 aminoacidet ekzistuese.
 
Me që ekzistojnë 64 tripleta dhe 20 [[aminoacidet|aminoacide]] në kodin gjenetik disa aminoacide mund të kodifikohen nga disa tripleta të ndryshme por jo anasjelltas, një tripletë i përket vetëm një aminoacidi.