Dallime mes rishikimeve të "Elektriciteti"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Historia e elektricitetit.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
vNo edit summary
* [[Elektromagnetizmi]]- është një [[ndërveprim themeltar]].
 
==Historia e elektricitetit.==
 
Informacionet e para te energjise elektrike vijne nga Greqia antike, rreth fillimit te shek. VI para krishtit nga ana e Talètè i Milètit i cili zbulon qe qelibari (ne greqishte emertohet "elektron") nese ferkohet me nje pelhure leshi ajo perfton karakteristiken dhe aftësinë për të tërhequr trupa të lehta të tilla si copa të vogla kashte.