Dallime mes rishikimeve të "Llojet në rrezik kritik"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Statusi i ruajtjes}}
Një '''specie e rrezikuar''' është një specie e cila është kategorizuar si shumë e mundshme për t'u zhdukur. I rrezikuar (EN), siç kategorizohet nga [[Lista e kuqe e Bnrn-së|Lista e Kuqe e Bashkimit Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës]] (BNRN), është statusi i dytë më i ashpër i konservimit për popullatat e egra në skemën e BNRN pas Krizave të Kritikuara.
 
 
Shumë vende kanë ligje që mbrojnë speciet e ruajtura, për shembull, ndalimi i gjuetisë, kufizimi i zhvillimit të tokës ose krijimi i ruajtjeve. Numrat e popullsisë, tendencat dhe statusi i ruajtjes së specieve mund të gjenden në listat e organizmave sipas popullsisë.
 
== Referencat ==
{{Reflist}}