Dallime mes rishikimeve të "1911"

129 bytes added ,  3 vjet më parë
v
→‎Ngjarje: Shtova përmbajtje.
Etiketa: përpunim burimi 2017
v (→‎Ngjarje: Shtova përmbajtje.)
Etiketa: përpunim burimi 2017
 
 
== Ngjarje ==
 
Komandanti turk Shefqet Turguti tërhiqet nga fronti shqiptar pas urdhrit nga Stambolli - Turguti ishte dërguar për të shtypur me ndërhyrje të shpejta dhe çnjerëzore kryengritësit shqiptarë, por pa arritur objektivin, pasi forcat shqiptare në vend që të gjunjëzoheshin, ishin riorganizuar duke shtuar radhët saqë tashmë në Stamboll përflitej se shqiptarët do të hidheshin në kryengritje të përgjithshme
* [[24 mars]] - Zhvillohet nën udhëheqjen e [[Dedë Gjo Luli|Dedë Gjo Lulit]] [[Kryengritja e Malësisë së Madhe]].
* Komandanti turk [[Shefqet Turguti]] tërhiqet nga fronti shqiptar pas urdhrit nga Stambolli - Turguti ishte dërguar për të shtypur me ndërhyrje të shpejta dhe çnjerëzore kryengritësit shqiptarë, por pa arritur objektivin, pasi forcat shqiptare në vend që të gjunjëzoheshin, ishin riorganizuar duke shtuar radhët saqë tashmë në Stamboll përflitej se shqiptarët do të hidheshin në kryengritje të përgjithshme.
 
== Lindje ==