Ndryshimi mes inspektimeve të "Kyrie Irving"

2 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: '''Irving Kyrie Andrew Irving''' (lindur më 23 mars 1992) është një lojtar profesionist amerikan i basketbollit për [http://Boston%20Celtics Boston Celtics] të Shoqatës Kombëta...)
 
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Irving Kyrie Andrew Irving''' (lindur më 23 mars 1992) është një lojtar profesionist amerikan i basketbollit për [http://Boston%20Celtics Boston Celtics] të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit ([[NBA]]). Ai u emërua NBA Rookie of the Year pasi u përzgjodh nga Cavaliers Cleveland me marrjen e parë të përgjithshme në draftin e 2011 NBA. Një pesë-herë NBA All-Star, Irving u zgjodh në ekipin e tretë All-NBA në 2015. Ai fitoi një kampionat NBA me Cavaliers në vitin 2016.
 
Irving luajti basketbollin e kolegjit për Duke Blue Devils para se të bashkohej me Cavaliers. Ai u emërua Lojtari më i Vlefshëm i Lojtarëve Gjithë-Yllit të NBA-së (MVP) në vitin 2014. Në finalet e vitit 2016 të NBA, ai bëri një gol në fushë me tre pikë me 53 sekonda të mbetura në një Game 7 të lidhur për të ndihmuar në udhëheqjen e Cavaliers në një kampionat luftëtarët e Artë të Shtetit. Pasi humbi në finalet në një rikthim kundër Warriors në 2017, Irving kërkoi një tregti, dhe ai u trajtua në Boston. Irving ka luajtur edhe për ekipin kombëtar të Shteteve të Bashkuara, me të cilin ka fituar medaljen e artë në Kupën Botërore të Basketbollit 2014 dhe Olimpiadën Verore 2016.22
 
==Jeta e hershme==
Anonymous user