Ndryshimi mes inspektimeve të "Fokat pa veshë"

2 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
*''[[Phoca]]''
*''[[Pusa]]''
|color=#CEE6F2beige}}'''Fokat pa veshë''' ([[Gjuha latine|lat]]. ''[[Phocidae]]''), ose '''fokat e vërteta''', thjeshtë të njohura si '''foka''' janë një nga tre grupet kryesore të [[Gjitarët|gjitarëve]]<nowiki/>mishngrënës brenda mbifamiljes së [[Këmbëlopatat|këmbëlopatave]] (lat. [[Pinniped|''Pinnipedia'']]). Njihen edhe si '''fokat zvarritëse''' për ti dalluar nga [[Luani i detit|luanët e detit]] dhe fokat me gëzof të familjes [[Otariidae|''Otariidae'']]. Fokat jetojnë në [[Oqeani|oqeanet]] e të dy [[Hemisfera|hemisferave]], dhe me përjashtim të fokave murgesha, janë të kufizuara kryesisht në rajonet me [[Klima|klimë]] polare, nënpolare dhe të butë. [[Foka e Bajkalit]] është foka e vetme që jeton ekskluzivisht në ujra të ëmbla.
 
== Anatomia ==