Dallime mes rishikimeve të "1943"

582 bytes added ,  3 vjet më parë
→‎Ngjarje: Shtova përmbajtje.
v (wikidata interwiki)
(→‎Ngjarje: Shtova përmbajtje.)
Etiketa: përpunim burimi 2017
{{AV|XX|194}}
== Ngjarje ==
 
[[10 korrik]] - Krijohet [[Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Nacionalçlirimtare]] (UNÇ) me komandant [[Spiro Moisiu|Spiro Moisiun]] dhe komisar [[Enver Hoxha|Enver Hoxhën]].
[[8 shtator]] - Italia fashiste kapitullon.
[[10 shtator]] - Pushtuesit gjermanë krijojnë Komitetin Ekzekutiv të Përkohshëm me në krye [[Ibrahim Biçaku|Ibrahim Biçakun]].
[[18 tetor]] - Goditet me top nga forcat partizane të Brigadës III S ndërtesa ku zhvillonte punimet Kuvendi Kombëtar.
[[21 nëntor]] - Shpallet formimi i [[Legaliteti|Legalitetit]] me kryetar [[Abaz Kupi|Abaz Kupin]].
 
== [[:Kategoria:Lindje 1943|Lindje]] ==