Dallime mes rishikimeve të "Feliformët"

1 byte removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
* [[Viverridae]]
}}
 
'''Feliformia''' (gjithashtu '''Feloidea''') është një nën-radhitje brenda rendit [[Carnivora]] që përbëhet nga mishngrënësit që përfshijnë macet (të mëdha dhe të vogla), [[Hiena|hyenat]], [[Mongozi|mongozët]] dhe [[Civetët|civetët]]. Feliformia qëndron në kontrast me nënrradhitjen tjetër të mishngrënësve, [[Caniformia]].<ref name="Taxonomic reference 1">Taxonomic references - extant species (1): Supporting descriptive information and pictures: [http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/classification/Feliformia.html#Feliformia|Animal Diversity Web (online) – Feliformia]</ref><ref name="Taxonomic reference 2">Taxonomic references - extant species (2): [https://www.itis.gov/ Integrated Taxonomic Information System] ([[ITIS]])</ref>