Ndryshimi mes inspektimeve të "Njeriu"

333 bytes removed ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 185.226.89.3 (diskutimet) në versionin e fundit nga Tegel.)
Etiketa: Rollback
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Main|Gjenetika humane}}
Njerëzit janë krijesa eukariote. Ç'do qelizë diploide ka dy lloj kromozomesh 23 kromozome trashëgohen nga njëri prej prindërve dhe 23 tjera nga prindi tjetër. 22 çifte kromozomesh janë autozome dhe një çift prej tyre e përcaktojnë gjininë. Sipas njohurive aktuale njerëzit kanë nga 20,000deri 25,000 gjene. Si edhe gjitarët tjerë njerëzit kanë kromozomin XY që përcakton gjininë. Femrat e kanë kromozomin XX dhe mashkujt kromozomin XY. Kromozomi X përgjigjet për gjenet e që se përmbajnë kromozomin Y, Kjo do të thotë se gjeni recesiv i shoqëruar me kromozomin X siç është hemofilia i prek më shumë meshkujt sesa femrat.
 
<gallery>
File:Burkina Faso girl.jpg|Girl (before puberty)
File:Punjabi woman smile.jpg|Woman of reproductive age
Image:HappyPensioneer.jpg|Older woman (after menopause)
</gallery>
<gallery>
File:Kirgisischer Junge.JPG|Boy (before puberty)
File:Kabul man.jpg|Middle aged man
File:Old man from Tajikistan.jpg|Elderly man
</gallery>
 
=== Gjumi ===