Ndryshimi mes inspektimeve të "Shqipëria nën pushtimin italian (1939–43)"

v
"personal union" ben cdo pushtues, eshte kollaj te shkruash letra kur ke forca ushtarake. Pershendes zhvendosjen e titullit nga Udha
v (Udha zhvendosi faqen Mbretëria Shqiptare (1939–43) tek Shqipëria nën pushtimin italian (1939–43): Termi i mëparshëm është marrë nga ENwiki ku tashmë kanë inicuar procedurat e zhvendosjes. Po e ndryshoj sepse në historiografinë shqiptare njihet kështu https://books.google.com/books/about/Shqip%C3%ABria_n%C3%ABn_pushtimin_italian_1939_1.html?id=QtYhAQAAIAAJ)
v ("personal union" ben cdo pushtues, eshte kollaj te shkruash letra kur ke forca ushtarake. Pershendes zhvendosjen e titullit nga Udha)
|footnotes =
}}
[[MbretëritPushtimi shqiptarë|Mbretëriaitalian Shqiptarei Shqipërisë]] (Mbretëria Shqiptare, Mbretëria Shqiptare), e njohur edhe sipse [[Shqipëria natyrale|Shqipëria e Madhe]]<ref>Micheletta, Luca (2007), [http://www.academia.edu/4093074/Italy_Greater_Albania_and_Kosovo_1939-1943 ''Questioni storiche: Italy, Greater Albania and Kosovo 1939-1943''], Universita degli studi di Roma La Sapienza, pp. 521–542</ref><ref>Papa Pandelejmoni, Enriketa (2012), [https://books.google.com/books?id=HrizKUHOmU0C&pg=PA76 ''Doing politics in Albania doing World War II: The case of Mustafa Merlika Kruja fascist collaboration''], Založba ZRC, ZRC SAZU, pp. 67–83</ref>,formalisht ekzistonte si [[Protektoriat|protektorat]] i [[Mbretëria e Italisë|Mbretërisë së Italisë]]., Ishtedhe praktikisht''de jure'' një bashkim midis [[Italia|Italisë]] dhe [[Shqipëria|Shqipërisë]], i udhëhequr zyrtarisht nga Mbreti [[Viktor Emanueli III|Victor Emmanuel III]], dhe''de qeveriafacto'' eishte një tij:'''pushtim që zgjati nga 1939 në 1943'''. Shqipëria u udhëhoq nga guvernatorët italianë, pasi u [[Pushtimi italian i Shqipërisë|pushtua ushtarakisht nga Italia, nga viti 1939 deri më 1943]]. Gjatë kësaj kohe Shqipëria pushoi së ekzistuari si një vend i pavarur dhe mbeti si një pjesë autonome e [[Perandoria Italiane|Perandorisë Italiane]] të drejtuar nga zyrtarë të qeverisë italiane, të cilët synonin ta bënin [[Shqipëria|Shqipërinë]] pjesë të një Itali të Madhe duke asimiluar shqiptarët si italianë dhe duke kolonizuar Shqipërinë me kolonët italianë nga [[Gadishulli Apenin]] për ta transformuar gradualisht në një Tokë italiane.<ref name=":4">Lemkin, Raphael; Power, Samantha (2008), [https://books.google.com/books?id=y0in2wOY-W0C ''Axis Rule in Occupied Europe''], The Lawbook Exchange, Ltd., pp. 99–107, [[International Standard Book Number|ISBN]] [[Speciale:BookSources/978-1-58477-901-8|978-1-58477-901-8]]</ref>
 
Në [[Traktati i Londrës (1915)|Traktatin e Londrës]] gjatë [[Lufta e Parë Botërore|Luftës së Parë Botërore]], [[Entente Triple|Antantja Tripale]] i kishte premtuar [[Shqipëria|Shqipërinë]] qendrore dhe jugore Italisë, si një shpërblim për të luftuar përkrah Antantës.<ref name=":0">Nigel Thomas. Armies in the Balkans 1914-18. Osprey Publishing, 2001. Pp. 17.</ref> Në qershor 1917, pasi ushtarët italian morën kontrollin e zonave të konsiderueshme të Shqipërisë, Italia deklaroi zyrtarisht një [[Protektoriat|protektorat]] mbi Shqipërinë qendrore dhe jugore; megjithatë kjo u përmbys në shtator të vitit 1920 kur Italia u vu nën presion për të hequr ushtrinë e saj nga Shqipëria.<ref name=":0" /> Italia u tërbua me fitimet minimale që ajo mori nga negociatat e paqes, të cilat ajo konsideroi se kishin shkelur Traktatin e Londrës. [[Fashizmi italian|Fashistët italianë]] pohuan se shqiptarët ishin të lidhur etnikisht me italianët nëpërmjet lidhjeve me italianët prehistorikë, popullsitë [[Ilirët|ilire]] dhe [[Romakët|romake]] dhe se ndikimi kryesor i ushtruar nga [[Perandoria Romake|perandoritë romake]] dhe Veneciane mbi Shqipërinë justifikonte të drejtën e Italisë për ta zotëruar atë<ref name=":5">Rodogno., Davide (2006). [https://books.google.com/books?id=ZcUNELPsQQsC&printsec=frontcover&dq=Fascism%27s+European+empire:+Italian+occupation+during+the+Second+World+War&hl=en&ei=dig_TPn6OYKC8gaGlcDpCw&sa=X&oi=book_result&ct=book-thumbnail&resnum=1&ved=0CC0Q6wEwAA#v=onepage&q&f=false ''Fascism's European empire: Italian occupation during the Second World War'']. Cambridge University Press. p. 106. [[International Standard Book Number|ISBN]] [[Speciale:BookSources/0-521-84515-7|0-521-84515-7]].</ref>. Italia justifikoi edhe aneksimin e Shqipërisë në bazë të faktit se disa qindra mijëra njerëz me origjinë shqiptare tashmë ishin përfshirë në shoqërinë në Italinë jugore, që inkorporimi i Shqipërisë ishte një masë e arsyeshme që do të bashkonte njerëzit me prejardhje shqiptare në një shtet.<ref name=":1">Owen Pearson. Albania in the twentieth century: a history, Volume 3. London, England, UK; New York, New York, USA: I.B. Taurus Publishers, 2004. Pp. 389.</ref> [[Italia]] mbështeti irredentizmin shqiptar, të drejtuar kundër [[Kosova|Kosovës]] me popullsi kryesisht [[Shqiptarët|shqiptare]] në [[Jugosllavia|Jugosllavi]] dhe [[Epiri (rajoni administrativ)|Epir]] në [[Greqi]], veçanërisht në zonën kufitare të [[Çamëria|Çamërisë]], të banuar nga pakica [[Çamëria|çame shqiptare]].<ref name=":6">Fischer, Bernd Jürgen (1999), [https://books.google.com/?id=P-MiG9ngCp8C ''Albania at War, 1939-1945''], C. Hurst & Co. Publishers, pp. 70–73,[[International Standard Book Number|ISBN]] [[Speciale:BookSources/978-1-85065-531-2|978-1-85065-531-2]]</ref>