Dallime mes rishikimeve të "Tish Daija"

12 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
→‎Jeta: 18 vjet sipas viteve te dhena
(→‎Vepra: renditja e nje vepre operistike)
v (→‎Jeta: 18 vjet sipas viteve te dhena)
Shkollën e mesme e kreu në vitin 1947 në qytetin e lindjes. Më 1956, Tish Daija kreu studimet në konservatorin “Çajkovski” të Moskës<ref name=":0" />. Gjithashtu, Tish Daija ka dhënë një kontribut themelor në krijimin dhe zhvillimin e muzikës instrumentalo-simfonike, muzikës së dhomës dhe për krijimin e një tradite të çmuar shqiptare të muzikës klasike. Së bashku me Çesk Zadejën e Tonin Harapin krijuan klasën e kompozicionit në Konservatorin Shtetëror të Tiranës, ku ka dhënë kontributin e tij si pedagog në formimin e disa brezave kompozitorësh, muzikologësh e instrumentistësh.
 
Mbas studimeve emërohet në Ministrinë e Arsimit dhe Kulturës. Tish Daija ka qene Udheheqesi Artistik I Asamblit Te Kengeve dhe Valleve Popullore per me shume se 2018 vjet (1962-1980). autor i shumë veprave të mëdha muzikore si, opereta “Lejlaja”, opera “Pranvera”, baleti i parë shqiptar “[[Halili dhe Hajria (balet)|Halili dhe Hajria]]”, "Bijte e Peshkatarit" etj.
 
Ndërroi jetë në moshën 78 vjeçare në 3 tetor 2003<ref name=":0">[[Robert Elsie|Elsie R]]., ''Historical Dictionary of Albania'', Rowman & Littlefield, 2010, fq. 97. ISBN 9780810861886</ref>.