Dallime mes rishikimeve të "Koalicioni antifashist në Luftën II Botërore"

U kthye versioni 1880321 i bërë nga Udha (diskutimet) façizmi u luftua nga Aleatet, antifaçiste ishim mjaftueshem, Aleat eshte korrekt. Nese do t'i vesh ndonje pershkrim se pse e kishim ne kete kalkun antifaçist, gjeje dhe referencoje
(U kthye versioni 1880275 i bërë nga Lludha (diskutimet) Lludha agresivitetin per artikullin e Ballabanit shprehe gjetke)
Etiketat: Undo Hoqi ridrejtimin
(U kthye versioni 1880321 i bërë nga Udha (diskutimet) façizmi u luftua nga Aleatet, antifaçiste ishim mjaftueshem, Aleat eshte korrekt. Nese do t'i vesh ndonje pershkrim se pse e kishim ne kete kalkun antifaçist, gjeje dhe referencoje)
Etiketat: Ridrejtim i ri Undo
#RIDREJTO [[Kategoria:LuftaAleatët në Luftën e Dytë Botërore]]
{{Infobox former country|conventional_long_name=Koalicioni antifashist në Luftën II Botërore|native_name=United Nations|_noautocat=yes|status=Aleancë ushtarake|year_end=1945|common_name=Aleatët|p1=Allies of World War I|flag_p1=WWI-re.png|year_start=1939|s1=United Nations|flag_s1=Flag of the United Nations (1945-1947).svg|s2=NATO|flag_s2=Flag of NATO.svg|s3=Warsaw Pact|image_s3=[[File:Warsaw Pact Logo.svg|22px]]|image_map2=WWII.png|image_map2_caption=<span style="background-color:#63B74E; color:black; border:1px solid #000000; text-align:center;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> '''Fuqitë Aleate''' (dhe kolonitë e tyre)
<span style="background-color:#66FF00; color:black; border:1px solid #000000; text-align:center;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> '''Aleatët''' që hynë në luftë pas [[Attack on Pearl Harbor|sulmit në Perl Harbor]]
<span style="background-color:#2AACF6; color:black; border:1px solid #000000; text-align:center;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> [[Axis powers|Fuqitë e Boshtit]]
<span style="background-color:#C6BDC7; color:black; border:1px solid #000000; text-align:center;">&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;</span> [[Neutral powers during World War II|Fuqitë asnjanëse]] (dhe kolonitë e tyre)|continent=Evropë|era=Lufta II Botërore}}
[[Skeda:Teheran_conference-1943.jpg|alt=Three men, Stalin, Roosevelt and Churchill, sitting together elbow to elbow|parapamje|Udhëheqësit e Aleatëve të teatrit evropian: Takimi mes [[Josif Visarionoviç Stalini|Stalinit]], [[Franklin D. Roosevelt|Franklin D. Ruzvelt]] dhe [[Winston Churchill|Uinston Çërçillit]] në [[Konferenca e Teheranit|Konferencën e Teheranit]], më 1943]]
'''Aleatët '''ose''' Koalicioni Antifashist''' '''në Luftën e Dytë Botërore,''' të quajtur '''Kombet e Bashkuara''' prej deklaratës së 1 janarit 1942, ishin vendet të cilat iu kundërvunë së bashku fuqive të Boshtit gjatë [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së Dytë Botërore]] (1939-1945). Aleatët e promovuan aleancën si përpjekje për të ndaluar agresionin [[Gjermania Naziste|gjerman]], japonez dhe [[Mbretëria e Italisë|italian]].
 
Në fillim të luftës më 1 shtator 1939, Aleatët përbëheshin nga [[Franca]], [[Polonia]] dhe [[Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut|Britania e Madhe]], dhe shtetet e varura nga to, të tilla si India Britanike. Brenda disa ditësh atyre iu bashkuan zotërimet e pavarura të [[Komonuelthi|Komonuelthit Britanik]]: [[Australia]], [[Kanadaja|Kanada]], [[Zelanda e Re]] dhe [[Republika Jugafrikane|Afrika e Jugut]].<ref>Davies 2006, pp 150–151.</ref> Pas fillimit të fushatës pushtuese gjermane në Evropën Veriore, deri te fushata në Ballkan, shtete si [[Holanda]], [[Belgjika]], [[Greqia]] dhe [[Mbretëria Jugosllave|Jugosllavia]] u bashkuan me Aleatët. Pasi bashkëpunimit fillestar me nazistët në pushtimin e Polonisë, dhe qëndrimit një kohë neutral, edhe [[Bashkimi Sovjetik]] u bashkua me Aleatët në qershor 1941, pasi u sulmuan nga Gjermania. [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës]] dhanë mbështetje materiale gjatë gjithë kohës dhe zyrtarisht hynë në luftë në dhjetor 1941 pas sulmit sulmit japonez në Pearl Harbor. Kina e cila ndodhej në luftë me Japoninë që nga incidenti në urën Marco Polo më 1937, zyrtarisht u bashkua me Aleatët në vitin 1941.
 
Aleanca u formalizuara nga Deklarata e Kombeve të Bashkuara, më 1 janar 1942. Megjithatë, emri "Kombet e Bashkuara" është përdorur rrallë për të cilësuar Aleatët gjatë luftës. Drejtuesit e "Treshes së Madhe"—Bashkimit Sovjetik, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara, kontrollonin strategjinë e Aleatëve. 
 
Në vitin 1945, kombet aleate u bënë baza e [[Organizata e Kombeve të Bashkuara|Kombeve të Bashkuara]].<ref>Ian C. B. Dear and Michael Foot, eds. ''The Oxford Companion to World War II'' (2005), pp 29, 1176</ref>
 
== Fusnotat ==
{{Reflist|20em}}
 
[[Kategoria:Lufta e Dytë Botërore]]
[[Kategoria:Histori]]
584

edits