Ndryshimi mes inspektimeve të "Ballaban Pasha"

283 bytes removed ,  2 vjet më parë
U kthye versioni 1880333 i bërë nga Udha (diskutimet) sepse eshte i papranueshem ne kryeradhe, nuk eshte arbitrare, por buonsens. Nuk i vihet pyke Zefi nga nje website, kur bibliografia ka gjithe ato emra.
(hequr në mënyrë arbitrare)
(U kthye versioni 1880333 i bërë nga Udha (diskutimet) sepse eshte i papranueshem ne kryeradhe, nuk eshte arbitrare, por buonsens. Nuk i vihet pyke Zefi nga nje website, kur bibliografia ka gjithe ato emra.)
Etiketa: Undo
'''Ballaban Mehmet Badera''' ose '''Badheri''', i njohur më së shumti si '''Ballaban Pasha''', ishte gjeneral[[timarli]] dhe drejtues i ushtrisë osmane me prejardhje shqiptare i cili masakroi bashkëatdhetarët e tij në emër të [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] dhe të ambicieve të vetaarbërore.<ref name="PZ">https://shqiperiaebashkuar.al/2017/09/ballaban-pashe-badera-nga-martaneshi-tradhetari-me-i-tmerrshem-i-kombit-shqiptar-perballe-hyjnorit-gjergj-kastrioti/</ref> Flitet që ka qënë i pari i cili u ngjit në muret e [[Konstandinopoja|Konstandinopojës]] gjatë [[Beteja e Kostandinopojës|betejës]] në [[1453]] duke shënjuar fundin e [[Perandoria Bizantine|Perandorisë Bizantine]].<ref name=":12">{{Cite book|title=The Captain of the Janizaries: A Story of the Times of Scanderbeg and the Fall of Constantinople|last=Ludlow|first=James Meeker|publisher=Kessinger Publishing|year=2009|origyear=1890|isbn=9781104968632|location=|pages=}}</ref> Në periudhën 1464-1465 ka qenë [[Sanxhaku i Ohrit|sanxhakbeut i Ohrit]],<ref>{{Citation|last=|first=|author=Sir Hamilton Alexander Rosskeen Gibb|authorlink=|author2=Johannes Hendrik Kramers|author3=Bernard Lewis|author4=Charles Pellat|author5=Joseph Schacht|title=The Encyclopaedia of Islam|url=https://books.google.com/books?ei=KB72TpvWEqqF4gS4qoySCA&id=kIjrAAAAMAAJ&dq=critoboulus+1466+elbasan&q=%22breaking+of+faith%22#search_anchor|accessdate=24 December 2011|volume=4|year=1954|publisher=Brill|location=Leiden|isbn=978-90-04-14448-4|oclc=399624|page=140|quote=Tursun p.125, cf Critoboulos, 147; emphasize Iskender's "breaking of faith" as the reason for the Ottoman operations against him from 868/1464 onwards. By permitting Venetian troops to garrison Kruje he created a real treat to the Ottoman forces in Albania. In 1464 and 1465 the neighbouring sanjak begis and especially the governor of Ohri, Balaban, launched the swift attacks}}</ref><ref>{{Citation|last=İnalcık|first=Halil|authorlink=Halil İnalcık|title=From empire to republic: essays on Ottoman and Turkish social history|url=https://books.google.com/books?id=kIhpAAAAMAAJ&q=balaban+ohrid&dq=balaban+ohrid&hl=en&sa=X&ei=TZMET_vxH-7c4QS-_ITECA&redir_esc=y|accessdate=4 January 2012|edition=|series=|volume=|origyear=|publisher=Isis Press|location=Istanbul|language=|isbn=978-975-428-080-7|oclc=34985150|page=88|quote=Balaban Aga, qui a accordé des timar à ses propres soldats dans la Basse-Dibra et dans la Çermeniça, ainsi qu'à son neveu à Mati, doit être ce même Balaban Aga, sancakbeyi d'Ohrid, connu pour ses batailles sanglantes contre Skanderbeg.}}</ref> dhe qe ndër gjeneralët të dërguar kundër [[Skënderbeu|Skënderbeut]].
 
== Biografia ==
584

edits