Ndryshimi mes inspektimeve të "Diskutim:Ballaban Pasha"

(→‎Hesap vl: seksion i ri)
:::::::::::Kerkoj vetem te ruhet sensi i mases {{ping|1l2l3k}}, jo te merret kallep i gjithe paragrafi qe m'tregove te wikipedianit me brez te arte per te shelbuar Zefin, sepse ai artikull nga i more ishte faqe e rrethimit te Krujes. Ketu duhet pershtatur ne perkim me titullin e artikullit. Se na u bene keta kryeradhet si gjyqet e Xoxenjve dhe klanit te tij qe t'i behet me gisht grupeve armiqesore e armiqve te popullit. --[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 19 korrik 2018 21:19 (CEST)
::::::::::::Lludha, une nuk e cmoj tonin lakonik tendin, pasi eshte krejt i paqarte per nje diskutim serioz. Ti do qe shqiptaret e shekullit XV t'i quash arber, qe eshte fjale tjeter nga "shqiptar". Kjo eshte taktike osmane qe te ndajne shapin nga sheqeri, e te mos e identifikojne kombin shqiptar te shekullit 20-21 me ate te shekullit 15. Burimet nuk e pranojne kete dhe i quajne shqiptare. Une kam qene shume i qarte qe ka pasur luftetare veneciane e napolitane, po popullsia lokale ishte shqiptare, te pakten ne shumice pasi ne Shqiperine Lindore, pra zonen e Dibres e Ohrit ka pasur edhe ca sllave, po shumica kane qene shqiptare. Gjithsesi nese s'te pelqejne burimet, une nuk kam faj. --[[Përdoruesi:1l2l3k|1l2l3k]] ([[Përdoruesi diskutim:1l2l3k|diskutimet]]) 19 korrik 2018 21:28 (CEST)
:::::::::::::Toni eshte krejtesisht i qarte, dhe po ta shohesh ruan kthjelltesi ne artikullberje, nuk e kap tundimi t'i beje gjyq kujt me kronika mesjetare ku zerot shtoheshin me po te njejtin hater sic e mbajtet me paterica Zefin deri qepare. Shikoje etimologjine e fjales [[Kombi|komb]], se nga e kemi! - te ciles i mbivendosem konceptin e nacionit/nacionalizmit lind ne shek. '''XVIII-XIX!!!''' Po hajde, ta marrim njehere per te vertete kete "taktiken osmane" se na mbushet me qyfyre pervecse e mbushet me iç artikullin: kur dokumentohet fjala ''shqiptar'' per here te pare '''aq sa dime''' sot? Mjafton pergjigjja e kesaj dhe vetekuptohet se si identifikohej ajo periudhe, se po e shoh qe vullnetarisht po e harron qe arbereshet nga te gjitha anet vetem per ''fol shqip'' e kane, pra ''fol qarte'' ate fjale. Ky ishte projekti i historiografise enveriste (te ciles ti i kthen K-Antifashist) per te shenjuar ne Mesjete nje Shqiperi izolacioniste sic ishte vete burgu qe beri *urvi. Une dua reinterpretim, pa shkuar larg burimit, por jo me myk dhe dogma. Keta llokmat e shqiptareve kendoji kund tjeter, se Shkodra, Lezha, Kosova, nen-Osumi, nuk i kishte ne harte ajo ''Shqiperia skenderbegiane''. Jane artifica, e si te tilla nuk mund te shiten, sepse i bjen te serviren rrena. --[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 19 korrik 2018 21:44 (CEST)
 
== Hesap vl ==
584

edits