Ndryshimi mes inspektimeve të "Ballaban Pasha"

379 bytes added ,  2 vjet më parë
v
→‎Trashëgimia: po e le si tregues paradoksi per ata qe vetem mindset nacionalist kane, meqe ky ben opinion
(U kthye versioni 1880553 i bërë nga 1l2l3k (diskutimet) patjeter qe ok, por si burim nuk eshte ok perderisa thote falje, dmth nuk e njeh si dimension fare. Madje guxon te gjykoje "nga mosdija dhe fanatizmi", bota nuk shpiket nacionalisht meqe nacionalizmi 200 vjet histori ka)
Etiketa: Undo
v (→‎Trashëgimia: po e le si tregues paradoksi per ata qe vetem mindset nacionalist kane, meqe ky ben opinion)
 
Në veprën [[Naim Frashëri|Naim Frashërit]], ''Istori e Shqipërisë'', megjithëse është ndër armiqtë e betuar të Skënderbeut, duke qenë shqiptar Naimi prapëseprapë e përshkruan me nota pozitive.<ref>{{Cite book|title=Arratisje Nga Lindja: Orientalizmi Shqiptar Nga Naimi Te Kadareja|last=Sulstarova|first=Enis|publisher=Globic Press|year=2006|isbn=9780977666249|location=|pages=52-53}}</ref>
 
=== Historike ===
Medievalisti [[Pëllumb Xhufi]] barazon përnderimin e bërë ndaj Ballaban Pashës të njëjtë me atë ndaj Shën Kozmait.<ref>{{Cite web|url=http://www.thealbanian.co.uk/xhufi-shen-kozmai-shenjtor-ai-eshte-si-ballaban-pasha.html|title=Shën Kozmai shenjtor? Ai është si Ballaban Pasha|date=2014|website=thealbanian.co.uk|last=Xhufi|first=Pëllumb}}</ref>
 
== Referencat ==
584

edits