Ndryshimi mes inspektimeve të "Diskutim:Ballaban Pasha"

(→‎Referenca e xhufuar: seksion i ri)
::Zemergjeresia ime nuk e eshte e pafundme, tani qe bere pyetjen dhe more pergjigjen, dije se po te kapa me 3RR do te te bllokoj. Dhe po me krahasove me Koçi&Co do te te bllokoj per [[Wikipedia:Jo sulme personale|sulme personale]]--[[Përdoruesi:1l2l3k|1l2l3k]] ([[Përdoruesi diskutim:1l2l3k|diskutimet]]) 20 korrik 2018 00:28 (CEST)
:: Po ç'zemergjeresi se niseni me axhende te beni avoketerit e nje epoke a thua se jua ngarkuan veteranet e historiografise sone. Zemergjeresi eshte ta besh te çilter per lexuesin, jo per mbrapamendimet personale fetare, sikur i beri dje bemat. Mos e merr si sulm personal, merre si konstatim, ti ktheve edhe menyren me te moderuar per te pranuar nje shtiracak qe s'e kupton kultin si Xhufi vetem per ekspertizen e tij filo-nacionaliste dhe i fute mbrojtje. Alla-"Kjo eshte '''siç them une'''", nderkohe qe vetem more me lopate dhe i ngjeshe artikullit. Hajt shendosh --[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 20 korrik 2018 00:34 (CEST)
 
== Referenca e xhufuar ==
 
E cilesoj te papranueshme dhe madje fyese ndaj ndjesive fetare regjistrin e perdorur ne artikullin e tij (qe po citon) nga historiani ''inë'' nofullshtrenguar. Fjalet "nga mosdija dhe dhe fanatizmi" jane absolutisht nje gjykim-verdikt, vetem i opinionit te tij dhe duhet sjellur ne kontekst, [https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ballaban_Pasha&diff=next&oldid=1880557 siç u '''perpoqa''' ketu.] Sentimenti shekullor nuk shpjegohet me manierizma historiciste, kulturologjiste e aq me pak nacionaliste ku nje ndjesi fetare o futet ne kallepin nacionalist te parashkruar, ose jo dhe qenka mosdije e fanatizem, ne varesi te etaloneve te parashkruar nga axhenda kombetare (qofte edhe nacional-komuniste). Çmoj pa mase sensin etik te Gjeçovit dhe Harapit (shih referencat te Trashegimia) qe nuk ndermarrin te komentojne-gjykojne sentimentin fetar, '''thjesht e parashtrojne'''. Ndersa Xhufit jo vetem ia citojne c'ka pocaqisur, por ia radhisim ne kryeradhe sikur te kemi nxjerre tellallin '''qe ishin gabim petrelsit'''. Jo mor jo, petrelsit e kane kryer ate nderim me shekuj, nacional-komunizmi xhufesk e nofullshtrenguar nuk ka tager formativ mbi to qe t'i fuse ne kallep se s'ben, nuk e ngarkoi kush - Gjeçovi e Harapi jane krejt te vetedijshem, kishin edukate tjeter harmonie nderfetre ''ndoshta'' ngaqe nuk ishin te pafe. Eshte gabim te promovohet shpjegimi historicisto-nacionalkomunist i historise me kete soj tellall-lleku, keshtu qe propozoj te peshohet '''perpjekja''' e mesiperme per parashtrim.--[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 20 korrik 2018 10:10 (CEST)
584

edits