Ndryshimi mes inspektimeve të "Diskutim:Ballaban Pasha"

v
(→‎Referenca e xhufuar: seksion i ri)
== Referenca e xhufuar ==
 
E cilesoj te papranueshme dhe madje fyese ndaj ndjesive fetare regjistrin e perdorur ne artikullin e tij (qe po citon) nga historiani ''inë'' nofullshtrenguar. Fjalet "nga mosdija dhe dhe fanatizmi" jane absolutisht nje gjykim-verdikt, vetem i opinionit te tij dhe duhet sjellur ne kontekst, [https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ballaban_Pasha&diff=next&oldid=1880557 siç u '''perpoqa''' ketu.] Sentimenti shekullor nuk shpjegohet me manierizma historiciste, kulturologjiste e aq me pak nacionaliste ku nje ndjesi fetare o futet ne kallepin nacionalist te parashkruar, ose jo dhe qenka mosdije e fanatizem, ne varesi te etaloneve te parashkruar nga axhenda kombetare (qofte edhe nacional-komuniste). Çmoj pa mase sensin etik te Gjeçovit dhe Harapit (shih referencat te Trashegimia) qe nuk ndermarrin te komentojne-gjykojne sentimentin fetar, '''thjesht e parashtrojne'''. Ndersa Xhufit jo vetem ia citojne c'ka pocaqisur, por ia radhisim ne kryeradhe sikur te kemi nxjerre tellallin '''qe ishin gabim petrelsit'''. Jo mor jo, petrelsit e kane kryer ate nderim me shekuj, nacional-komunizmi xhufesk e nofullshtrenguar nuk ka tager formativ mbi to qe t'i fuse ne kallep se s'ben, nuk e ngarkoi kush - Gjeçovi e Harapi jane krejt te vetedijshem, kishin edukate tjeter harmonie nderfetre ''ndoshta'' ngaqe nuk ishin te pafe (ose me sakte, feja e tyre ishte ''edhe'' kombi, kurse Xhufit binomi fe&atdhe/din&vatan eshte vetem shtet&komb ku shtetin ka te parin dhe historine kombetare ia konformon, pra feja etatiste post-revolucion freng). Eshte gabim te promovohet shpjegimi historicisto-nacionalkomunist i historise me kete soj tellall-lleku, keshtu qe propozoj te peshohet '''perpjekja''' e mesiperme per parashtrim.--[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 20 korrik 2018 10:10 (CEST)
584

edits