Ndryshimi mes inspektimeve të "Diskutim:Ballaban Pasha"

v
:: Po ç'zemergjeresi se niseni me axhende te beni avoketerit e nje epoke a thua se jua ngarkuan veteranet e historiografise sone. Zemergjeresi eshte ta besh te çilter per lexuesin, jo per mbrapamendimet personale fetare, sikur i beri dje bemat. Mos e merr si sulm personal, merre si konstatim, ti ktheve edhe menyren me te moderuar per te pranuar nje shtiracak qe s'e kupton kultin si Xhufi vetem per ekspertizen e tij filo-nacionaliste dhe i fute mbrojtje. Alla-"Kjo eshte '''siç them une'''", nderkohe qe vetem more me lopate dhe i ngjeshe artikullit. Hajt shendosh --[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 20 korrik 2018 00:34 (CEST)
 
== Referenca e xhufuarReferencat ==
=== Xhufka ===
 
E cilesoj te papranueshme dhe madje fyese ndaj ndjesive fetare regjistrin e perdorur ne artikullin e tij (qe po citon) nga historiani ''inë'' nofullshtrenguar. Fjalet "nga mosdija dhe dhe fanatizmi" jane absolutisht nje gjykim-verdikt, vetem i opinionit te tij dhe duhet sjellur ne kontekst, [https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ballaban_Pasha&diff=next&oldid=1880557 siç u '''perpoqa''' ketu.] Sentimenti shekullor nuk shpjegohet me manierizma historiciste, kulturologjiste e aq me pak nacionaliste ku nje ndjesi fetare o futet ne kallepin nacionalist te parashkruar, ose jo dhe qenka mosdije e fanatizem, ne varesi te etaloneve te parashkruar nga axhenda kombetare (qofte edhe nacional-komuniste). Çmoj pa mase sensin etik te Gjeçovit dhe Harapit (shih referencat te Trashegimia) qe nuk ndermarrin te komentojne-gjykojne sentimentin fetar, '''thjesht e parashtrojne'''. Ndersa Xhufit jo vetem ia citojne c'ka pocaqisur, por ia radhisim ne kryeradhe sikur te kemi nxjerre tellallin '''qe ishin gabim petrelsit'''. Jo mor jo, petrelsit e kane kryer ate nderim me shekuj, nacional-komunizmi xhufesk e nofullshtrenguar nuk ka tager formativ mbi to qe t'i fuse ne kallep se s'ben, nuk e ngarkoi kush - Gjeçovi e Harapi jane krejt te vetedijshem, kishin edukate tjeter harmonie nderfetare ''ndoshta'' ngaqe nuk ishin te pafe (ose me sakte, feja e tyre ishte ''edhe'' kombi, kurse Xhufit binomi fe&atdhe/din&vatan eshte vetem shtet&atdhe ku shtetin ka te parin dhe historine kombetare ia konformon, pra feja etatiste post-revolucion freng). Ne fushaten shtetezuese qe bene katundaret tane qe u veteidentifikuan si marksiste, shtetezuan edhe Mesjeten, dhe cdo gje jashte-shtetese te Mesjetes sone duhet ta keqezojne me zell sepse ata vete e pane dhe rriten gjenerata historianesh te xhufte qe vazhdojne t'i shohin si armiq te popullit. Guxojne te barazojne vetedijen nje etnie ne 500 vjet distance, pra keta meritojne te jene autor ne ndonje neo-zhaner qe mund ta quajme ''fantashkenca e psikologjise'' - sepse keta pandehin, qe i bie te jete fantashkence, qe identitetet rrine te ngurta sic u kane ndejtur ketyre bindjet "eshte keshtu e s'ka". Eshte gabim te promovohet shpjegimi historicisto-nacionalkomunist i historise me kete soj tellall-lleku, keshtu qe propozoj te peshohet '''perpjekja''' e mesiperme per parashtrim.--[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 20 korrik 2018 10:10 (CEST)
=== Frasheri ===
Kur {{ping|1l2l3k}} m'paraqite me lart wikipedianin me brezin e arte dhe punen e tij, kishte kete fjali. [https://en.wikipedia.org/wiki/Siege_of_Kruj%C3%AB_(1466%E2%80%9367)#Ottoman_activities_in_Albania "According to an act released Monopoli in Apulia, an army of 300,000 soldiers (a figure considered to be exaggerated) had marched into Albania, massacred 14,000 people, and sacked many populated areas, while Skanderbeg was preparing to flee to Italy."] Shiko kllapen, pastaj shiko kryeradhen ku e sherben si te vertete te perfundme, bej diferencen: kronikat mesjetare '''nuk jane''' korrekte kur bie fjala me numrat. Te kerkoj ta akomodosh sikur eshte tek teksti ne anglisht, pra te kontekstualizohet fryrja/teprimi qe kane numrat. Konsiderojeni privilegj t'ju bej nje kritike te tille tere temena.
=== Lopata ===
Per llaçin qe hodhe me lopate ne mbushjen, ftoj te shihet edhe njehere me ftohtesi [https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ballaban_Pasha&type=revision&diff=1880492&oldid=1880413 heqja qe i bera 3k materialit], sepse nuk ishte me diskriminim, por me akomodim.--[[Përdoruesi:Lludha|Lludha]] ([[Përdoruesi diskutim:Lludha|diskutimet]]) 20 korrik 2018 11:19 (CEST)
584

edits