Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

495 bytes added ,  3 vjet më parë
Ndryshime ne pjesen e kanaleve, dhenia e referencave dhe permiresimi i disa gabimeve ne shkrim.
(Ndryshime te vogla ne kanalet pjese e platformes DigitAlb.)
(Ndryshime ne pjesen e kanaleve, dhenia e referencave dhe permiresimi i disa gabimeve ne shkrim.)
'''DigitAlb''' është platformë dixhitale satelitore dhe tokësore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A.{{citim i duhur}}. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik]] të vitit [[2004]], dhe mbulon me sinjal dixhital tokësor qytetet kryesore të Shqipërisë : [[Berat]], [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], [[Shkodër]] {{citim i duhur}}, Korce, Pogradec, Fier. Lushnje etj.
 
Në [[dhjetor]] të vitit [[2007]] DigitALBDigitAlb implementon në platformën satelitore të ekzistueshme transmetimin [[HDTV]].
 
== Informacionet teknike ==
Viti 2004, do shënohet si një vit kulmor në fushën e zhvillimit teresor të medias elektronike në Shqipëri duke krijuar në të njëten kohë, premisat e duhura për fillimin e transmetimeve të programeve televizive dhe radio nëpërmjet një tjetër teknologjie transmetimi, atë dixhitale.
 
E pikërisht në këtë kohë, më [[15 korrik]] të vitit [[2004]] nisi zyrtarisht transmetimet platforma e parë televizive dixhitale në Shqipëri. Lindi DigitAlb, një ndër të parat platforma dixhitale tokësore në Evropë, duke shënuar kështu dhe zhvillimin më të madh në historinë e transmetimeve televizive shqiptare.
 
Ideja dhe iniciativa e Dritan Hoxhes, filloj të realizohej dhe të merrte jetë edhe pse mes kundërshtive të forta politike e institucionale të kohës, përplasjeve me konceptet dhe mentalitetet skeptike ekzistuese dhe pesimizmit të aktoreve të ndryshëm te tregut.
Me 15 Dhjetor të vitit 2004, vetëm 5 muaj nga lindja, DigitAlb shënon një hap te ri, ai fillon edhe transmetimin e kanaleve të tij në satelit në mbarë Evropën duke qenë e vetmja platformë e re dixhitale e kontinentit të vjetër në transmetime tokësore dhe satelitore njëkohësisht. Kështu DigitAlb nisi të përçonte Shqipërinë kudo ku punojnë e jetojnë shqiptarë.
 
Në vitet e para dhe ne vazhdimësi, DigitalbDigitAlb, shtonte numrin e kanaleve të platformës së tij, duke plotësuar më mirë gamën e kërkesave dhe shijeve të publikut, me më shumë kanale për fëmije, më shumë kanale filmi, më shumë dokumentare, dhe të gjitha në shqip, me më shumë muzikë dhe sport.
 
Duke shtuar vazhdimisht numrin e shërbimeve dhe nivelin e kualitetit në transmetimin e programeve, DigitALB ka qenë dhe mbetet përherë pararojë absolute e teknologjisë më të fundit digjitale dhe programacionit më të plote dhe cilësor, jo vetëm në Shqipëri por edhe më gjerë ; në rajon e Evropë.
 
Në dhjetor të vitit 2007 DigitALBDigitAlb implementon në platformën satelitore stadin më të avancuar të transmetimeve televizive digjitale ; HDTV - High Definition Television me anë të së cilës arrihet të përcillet në masën më perfektë të mundshme, çdo detaj i figurës dhe zërit. DigitALB ishte e vetmja platformë në Evropë që hidhte në satelit 6 kanale të rinj tematikë me profile të ndryshëm që transmetojnë në këtë kualitet filma, dokumentarë, sport, spektakël e çdo gjë tjetër dhe duke u identifikuar kështu nga të gjithë si një Platformë Lider.
 
DigitALB, vazhdon të thyejë një-pas-njës kufijtë duke qenë gjithnjë e më i kërkuar në treg e duke shtuar vit pas viti shërbimet dhe numrin e abonentëve.
Kështu, DigitAlb ka krijuar 3 kanale që u dedikohen tërësisht fëmijëve dhe adoleshentëve, të cilët përbëjnë edhe një nga pjesët më të vyera të platformës e ku është investuar së tepërmi vit pas viti. Prodhimet origjinale për Bang Bang, Çufo e Junior, me karakter didaktik dhe argëtues e bënë DigitAlb të jetë “ABC”-ja e gjithë fëmijëve shqiptarë të cilët jetojnë jashtë atdheut.
 
Tre kanale tematikë dedikuar dokumentarit. Kanalet Explorer janë tashmë enciklopedia e gjithsecilit duke ofruar të reja e fakte nga çdo fushë e jetës.
 
DigitAlb ka krijuar plot 7 kanale që i kushtohen botës së filmit (Gold, Autor, Hits, Thriller, Drame, Aksion, Komedi), me një gamë të gjerë zhanresh dhe produksionesh, duke qenë kështu vërtet “kinemaja në shtëpinë tuaj”!
Shtate kanale sportive HD jane pjese e buqetes, bashkë edhe me një kanal tërësisht në dispozicion të abonentëve dhe atyre që duan të bëhen pjesë e kësaj familjeje të madhe, duke i njohur me programet, shërbimet, ofertat dhe të rejat më të fundit (Promo).
 
Ndryshe nga deri më parë, tashmë platforma DigitAlb prezantohet me një imazh tërësisht të ri. Ndryshimi ndihet kudo, në çdo kanal dhe shoqërohet edhe nga një pasurim i programacionit si kurrë më parë.
 
== Lista e kanaleve ==
:'''Kanalet Gjeneraliste''': [[Top Channel]]|Top Channel HD]], [[TV Klan]] HD, Klan Plus HD, [[TVSH]], IN tv, [[Kohavision]], [[RTV 21]], Klan Kosova, Channel One, Scan TV, RTK 1, First TV, [[Alsat Digital|Alsat]] M, IN tv, Rrokum TV, etj.TV Dukagjini etj.
:'''Kanalet mini''': T HD, Stinët
:'''Kanalet informative''': [[Top NEWS|Top News]], News 24, Report TV, Ora News, ABC News HD, UTV News.
:'''Kanalet për filma''': Film Një HD, Film Dy HD, EuroFilm, Film Autor, Film Hits, Film Hits +1,Film Thriller, Film Dramë, Film Aksion, Film Komedi.
:'''Kanale per te gjithe familjen:''' Family HD
:'''Kanalet për blerje''': BCTV Europe
:'''Kanalet muzikore''': My Music,Melody TV, FolkoRit, SuperSonic TV, STV Folk, City TV
:'''Kanalet Pay-Per-View''': Digi Gold (vetem ne VOD-PopCorn, kategoria GOLD)
:'''Kanalet e huaja''': FOX, Fox Life, FOX Movies, Comedy Central, Baby TV, Disney Channel, Rai 1, Rai 2, Canale 5, Italia 1, Alpha TV, Mega TV, Fine Living, MTV Live HD, Fashion TV, TV 5-Monde, Euronews, CNN, BBC, ZDF, Discovery Science HD, Investigation Discovery Xtra HD, Animal Planet HD, Discovery Channel, Discovery Turbo Xtra, TLC, National Geographic HD, Travel Channel HD, 24Kitchen, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, Dorcel HD, Stars XXX HD etc.
 
== Referenca ==
 
# https://www.digitalb.al/platforma-tokesore/
# http://www.ikub.al/biznese/805256887/Article_DIGITALB.aspx?cookiesEnabled=false
# https://www.lyngsat.com/packages/DigitAlb.html
{{ref}}
 
== Shiko edhe ==
*[[Dritan Hoxha (gazetar)|Dritan Hoxha]]
* [[Tring]]
*[[Top Channel]]
*[[SuperSport]]
 
== Lidhje të jashtme ==