Ndryshimi mes inspektimeve të "Ali pashë Gucia"

Sapo u regjistrove dhe menjëhere në luftëra editimesh?
v
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Sapo u regjistrove dhe menjëhere në luftëra editimesh?)
| relations =
}}
'''Ali pashë Shabanagaj''', i njohur më së shumti si '''Ali pashë Gucia''' ([[1828]] - [[05 mars]] [[1888]]) kaishte qenëveprimtar çifligar,i funksionarlëvizjes [[Perandoriatëantiosmane Osmane|Perandorisë Osmane]]gjysmës dhe kryetardytë të shekullit XIX dhe ushtararakveçanërisht i [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes Shqiptare të Prizrenit]],. kuMori u shquapjesëkryekryengritjet aksionitshpërthyen malësorët e veriut kundër politikës tanzimatiste gjatë viteve 60njësiveshekullitLidhjesXIX-të. Kundërshtar tepër aktiv i synimeve shoviniste serbe dhe malazeze ndaj tokave shqiptare. Një ndër nismëtarët e mbrojtjethemelimit të [[PlavaLidhja Shqiptare e Prizrenit|PlavësLidhjes Shqiptare të Prizrenit]] dhe [[Gucia|Gucisë]]një nga figurat e dalluara të Këshillit Kombëtar të saj.
 
Për bëmat e tij P. [[Gjergj Fishta]] e paraqet si figurë qendrore te kënga e 8 dhe e përmend edhe te kënga e 9 e veprës së tij ''[[Lahuta e Malcís]]''.<ref name="els2">{{cite book|url=https://books.google.com/books?id=j7tLgANw8hAC|title=The highland lute: (Lahuta e malcís) : the Albanian national epic|last=Fishta|first=Gjergj|author2=Robert Elsie|author3=Janice Mathie-Heck|publisher=I.B.Tauris|others=Centre for Albanian Studies (London, England)|year=2005|isbn=1-84511-118-4|pages=65–73}}</ref><ref name="Gawrych62">{{harvnb|Gawrych|2006|p=62.}}</ref>
3.727

edits