Ndryshimi mes inspektimeve të "Ali pashë Gucia"

diskutoje vete me ç'nuk je dakord perderisa une e referencova
(kthim ne stabilitet, larg grricjeve)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(diskutoje vete me ç'nuk je dakord perderisa une e referencova)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| relations =
}}
'''Ali pashë Shabanagaj''', i njohur më së shumti si '''Ali pashë Gucia''' ([[1828]] - [[05 mars]] [[1888]]) ka qenë çifligar, funksionar [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]] dhe kryetar ushtararakushtarak i [[Lidhja e Prizrenit|Lidhjes së Prizrenit]], ku u shqua në krye të aksionit të njësive të Lidhjes në mbrojtje të [[Plava|Plavës]] dhe [[Gucia|Gucisë]].
 
Për bëmat e tij P. [[Gjergj Fishta]] e paraqet si figurë qendrore te kënga e 8 dhe e përmend edhe te kënga e 9 e veprës së tij ''[[Lahuta e Malcís]]''.<ref name="els2">{{cite book|url=https://books.google.com/books?id=j7tLgANw8hAC|title=The highland lute: (Lahuta e malcís) : the Albanian national epic|last=Fishta|first=Gjergj|author2=Robert Elsie|author3=Janice Mathie-Heck|publisher=I.B.Tauris|others=Centre for Albanian Studies (London, England)|year=2005|isbn=1-84511-118-4|pages=65–73}}</ref><ref name="Gawrych62">{{harvnb|Gawrych|2006|p=62.}}</ref>
116

edits