Dallime mes rishikimeve të "Leopardi i dëborës"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
|range_map_caption=Përhapja
|synonyms=
*''Felis irbis'' <small>[[Christian Gottfried Ehrenberg|Ehrenberg]], 1830 (''Felis uncia'' Schreber, 1775)<ref name=msw3/></small></ br>
*''Uncia uncia'' <small>[[Reginald Innes Pocock|Pocock]], 1930</small>}}
'''Leopardi''' '''i borës''' (''Panthera uncia'') është një [[Macet e mëdha|mace e madhe]] që i takon gjinisë së [[Panterat|panterave]] (''Panthera''), pjesë e familjes së [[Macet|maceve]] (''Felidae''). Është autokton në vargmalet e [[Azia Qendrore|Azisë qendrore]] dhe [[Azia Jugore|jugore]]. Në vitin 2003, popullsia e leopardëve të borës u llogarit të jetë nga 4,080–6,590 të rritur, nga të cilët më pak se 2,500 mund të çifëzohen në natyrë.<ref name="iucn">{{IUCN|assessors=Jackson, R., Mallon, D., McCarthy, T., Chundaway, R. A. & Habib, B.|year=2008|id=22732|title=Panthera uncia|version=2013.2}}</ref>