Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

158 bytes added ,  3 vjet më parë
Korrigjim i gabimeve drejtshkrimore.
(Ndryshime ne pjesen e kanaleve, dhenia e referencave dhe permiresimi i disa gabimeve ne shkrim.)
(Korrigjim i gabimeve drejtshkrimore.)
{{per permiresim|16 qershor 2008}}{{pa referenca|28 qershor 2008}}
 
 
'''DigitAlb''' është platformë dixhitale satelitore dhe tokësore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A.{{citim i duhur}}. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik]] të vitit [[2004]], dhe mbulon me sinjal dixhital tokësor qytetet kryesore të Shqipërisë : [[Berat]], [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], [[Shkodër]] {{citim i duhur}}, KorceKorçë, Pogradec, Fier. Lushnje etj.
 
Në [[dhjetor]] të vitit [[2007]] DigitAlb implementon në platformën satelitore të ekzistueshme transmetimin [[HDTV]].
 
== Informacionet teknike ==
== Informacionet teknike ==
DigitAlb transmeton nga sateliti Eutelsat W3C 16° EAST EUROPE B në këto frekuenca :
Freq 10762, Band 30000, FEC 3/5, POL H, MOD 8PSK
Menjëherë u ndje fillimi i një ere të re. Fillimisht u mbulua me sinjal Tirana dhe Durrësi dhe më pas një nga një, Fieri, Lushnja, Elbasani, Shkodra e Vlora. Një gamë e gjerë programesh, nga çdo zhanër, ofruar përmes kanaleve tematikë të platformës nisi të plotësojë “oreksin” e publikut për të ndjekur gjithçka donte në ekran e të gjitha këto përmes cilësisë tepër të lartë të figurës dhe zërit, info elektronike EPG, dekoder të personalizuar me menu në shqip, deri atëherë e pamendueshme. Për herë të parë linden kanalet e fëmijëve 24 ore të dubluara ne shqip.
 
Me 15 Dhjetor të vitit 2004, vetëm 5 muaj nga lindja, DigitAlb shënon një hap te ri, ai fillon edhe transmetimin e kanaleve të tij në satelit në mbarë Evropën duke qenë e vetmja platformë e re dixhitale e kontinentit të vjetër në transmetime tokësore dhe satelitore njëkohësisht. Kështu DigitAlb nisi të përçonte Shqipërinë kudo ku punojnë e jetojnë shqiptarë.
 
Në vitet e para dhe ne vazhdimësi, DigitAlb, shtonte numrin e kanaleve të platformës së tij, duke plotësuar më mirë gamën e kërkesave dhe shijeve të publikut, me më shumë kanale për fëmije, më shumë kanale filmi, më shumë dokumentare, dhe të gjitha në shqip, me më shumë muzikë dhe sport.
Në dhjetor të vitit 2007 DigitAlb implementon në platformën satelitore stadin më të avancuar të transmetimeve televizive digjitale ; HDTV - High Definition Television me anë të së cilës arrihet të përcillet në masën më perfektë të mundshme, çdo detaj i figurës dhe zërit. DigitALB ishte e vetmja platformë në Evropë që hidhte në satelit 6 kanale të rinj tematikë me profile të ndryshëm që transmetojnë në këtë kualitet filma, dokumentarë, sport, spektakël e çdo gjë tjetër dhe duke u identifikuar kështu nga të gjithë si një Platformë Lider.
 
DigitALBDigitAlb, vazhdon të thyejë një-pas-njësnjëpasnjëshëm kufijtë duke qenë gjithnjë e më i kërkuar në treg e duke shtuar vit pas viti shërbimet dhe numrin e abonentëve.
 
Më 3 nëntor të 2008-ës, DigitAlb nis në transmetim tokësor & satelitor shërbimin televiziv PAY-PER-VIEW, nëpërmjet kanalit të posaçëm DigiGold ku ofrohen përmes pagesës së dedikuar për çdo event, filmat më të fundit dhe programe të zhanreve të tjera. Pjesë e paketës PPV të DigitAlb janë edhe 2 kanalet sezonalë Big Brother të cilët transmetojnë LIVE 24 orë në 24 gjithçka që ndodh mes banorëve.
- 40 kanale SD dhe 14 kanale HD në Platformën Tokësore
 
- 53 kanale SD dhe 24 kanale HD ne PlatformenPlatformën Satelitore
 
- 33 kanale ne sherbiminshërbimin mobile (OTT)
 
Organizimi i kanaleve bëhet sipas tematikës së programeve që ata transmetojnë.
:'''Kanalet muzikore''': My Music,Melody TV, FolkoRit, SuperSonic TV, STV Folk, City TV
:'''Kanalet Pay-Per-View''': Digi Gold (vetem ne VOD-PopCorn, kategoria GOLD)
 
:'''Kanalet e huaja''': FOX, Fox Life, FOX Movies, Comedy Central, Baby TV, Disney Channel, Rai 1, Rai 2, Canale 5, Italia 1, Alpha TV, Mega TV, Fine Living, MTV Live HD, Fashion TV, TV 5-Monde, Euronews, CNN, BBC, ZDF, Discovery Science HD, Investigation Discovery Xtra HD, Animal Planet HD, Discovery Channel, Discovery Turbo Xtra, TLC, National Geographic HD, Travel Channel HD, 24Kitchen, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, Dorcel HD, Stars XXX HD etc.
:m ne VOD-PopCorn, kategoria GOLD)
:'''Kanalet e huaja''': FOX, Fox Life, FOX Movies, Comedy Central, Baby TV, Disney Channel, Rai 1, Rai 2, Canale 5, Italia 1, Alpha TV, Mega TV, Fine Living, MTV Live HD, Fashion TV, TV 5-Monde, Euronews, CNN, BBC, ZDF, Discovery Science HD, Investigation Discovery Xtra HD, Animal Planet HD, Discovery Channel, Discovery Turbo Xtra, TLC, National Geographic HD, Travel Channel HD, 24Kitchen, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, Dorcel HD, Stars XXX HD etcetj.
 
== Referenca ==
# http://www.ikub.al/biznese/805256887/Article_DIGITALB.aspx?cookiesEnabled=false
# https://www.lyngsat.com/packages/DigitAlb.html
#https://en.kingofsat.net/pack-digitalb.php
{{ref}}