Ndryshimi mes inspektimeve të "Shtjefëni"

493 bytes added ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (1l2l3k zhvendosi faqen Shën Shtjefni tek Shën Stefani)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Që nga viti 560 eshtrat e tij besohet të jenë vendosur në [[Kripta|kriptën]] e [[Shën Lorenci]]t jashtë mureve të [[Roma|Romës]], pranë tij është varrosur edhe kryedhjaku roman [[Laurenci i Romës|Laurenci]].
 
Ja një himn i kushtuar shën Shtjefnit shkruar nga Nikolin Sh. Lëmezhi dhe që këndohet në famullinë kushtuar atij në Blinisht të Zadrimës
 
 
Shën Shtjefni
 
 
Të vranë me gurë,
 
o Krisht ki mëshirë!
 
Dhe ti i fale,
 
si vëlla i mirë.
 
 
 
Le të buçasë zëri,
 
i fortë si rrufe:
 
O shën Shtjefni,
 
lutu për ne!
 
 
 
Shih dhimbjet tona,
 
lut Zot e Zojë!
 
Sot bota jonë,
 
për lutje ka nevojë.
 
 
 
Pajtori ynë,
 
martir për fe.
 
Nga Qielli i shenjtë,
 
lutu për ne!
 
== Jeta ==
Martirit të madh dhe të përnderuar shën Shtjefnit, i është injoruar prejardhja, supozohet se ishte grek, në atë kohë Jerusalemi ishte një udhëkryq i shumë popullsive, me gjuhë, tradita dhe besime të ndryshme; emri Shtjefën në greqisht do të thotë “i kurorëzuar”.
Anonymous user