Dallime mes rishikimeve të "Lumi Kolorado"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
Etiketa: përpunim burimi 2017
[[Skeda:Grand Canyon Horse Shoe Bend MC.jpg|thumb|right|300px| Lumi Kollorado në Kanjonin e Madh]]
'''Lumi Kolorado''' ose Lumi i Kuq është lum në jugperëndim të SHBA-ve dhe në veriperëndim të Meksikës, është i gjatë rreth 2.330 km. Lumi Kolorado buron në anën perëndimorë të Maleve Kordiliere. Lumi me rrjedhen e tij natyrore derdhet në gjirin e Kalifornisë, por përshkak të shfrytëzimit të ujit të yij për ujitje bënë që shpesh të thahet dhe shpesh nuk arrinë të derdhet në det. Pellgu I lumit Kolorado përfshinë 629.100 km². Prurja e ujit është e ndryshueshme –nga 113 m³/s në periudhat e thatësisë deri 28.000 m³/s në raste të vërshimeve të mëdha.
{{gjeoAmerVer-cungGjeo-Cung}}
 
[[Kategoria:Lumenj në Amerikën Veriore]]