Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

82 bytes added ,  2 vjet më parë
Shtimi i referencave, korrigjim gabimesh drejtshkrimore.
(Korrigjim i gabimeve drejtshkrimore.)
(Shtimi i referencave, korrigjim gabimesh drejtshkrimore.)
'''DigitAlb''' është platformë dixhitale satelitore dhe tokësore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A.{{citim i duhur}}. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik]] të vitit [[2004]], dhe mbulon me sinjal dixhital tokësor qytetet kryesore të Shqipërisë : [[Berat]], [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], [[Shkodër]], Korçë, Pogradec, Fier. Lushnje etj.
 
Në [[dhjetor]] të vitit [[2007]] DigitAlb implementon në platformën satelitore të ekzistueshme transmetimin HDTV.
 
== Informacionet teknike ==
Viti 2004, do shënohet si një vit kulmor në fushën e zhvillimit teresor të medias elektronike në Shqipëri duke krijuar në të njëten kohë, premisat e duhura për fillimin e transmetimeve të programeve televizive dhe radio nëpërmjet një tjetër teknologjie transmetimi, atë dixhitale.
 
E pikërisht në këtë kohë, më [[15 korrik]] të vitit [[2004]] nisi zyrtarisht transmetimet platforma e parë televizive dixhitale në Shqipëri. Lindi [[DigitAlb]], një ndër të parat platforma dixhitale tokësore në Evropë, duke shënuar kështu dhe zhvillimin më të madh në historinë e transmetimeve televizive shqiptare.
 
Ideja dhe iniciativa e Dritan Hoxhes, filloj të realizohej dhe të merrte jetë edhe pse mes kundërshtive të forta politike e institucionale të kohës, përplasjeve me konceptet dhe mentalitetet skeptike ekzistuese dhe pesimizmit të aktoreve të ndryshëm te tregut.
DigitAlb, vazhdon të thyejë njëpasnjëshëm kufijtë duke qenë gjithnjë e më i kërkuar në treg e duke shtuar vit pas viti shërbimet dhe numrin e abonentëve.
 
Më 3 nëntor të 2008-ës, DigitAlb nis në transmetim tokësor & satelitor shërbimin televiziv PAY-PER-VIEW, nëpërmjet kanalit të posaçëm DigiGold ku ofrohen përmes pagesës së dedikuar për çdo event, filmat më të fundit dhe programe të zhanreve të tjera. Pjesë e paketës PPV të [[DigitAlb]] janë edhe 2 kanalet sezonalë Big Brother të cilët transmetojnë LIVE 24 orë në 24 gjithçka që ndodh mes banorëve.
 
DigitAlb futi një frymë krejt të re në ekranet shqiptare, duke sanksionuar imazhe dhe zë zyrtar, duke promovuar në një formë krejtësisht të veçantë e origjinale, çka e bëjnë të jetë gjithnjë e më atraktiv për publikun.
Kanali "Family HD" dedikuar familjes, eshte kanali ku transmetohen reality show dhe serialet më të suksesshëm.
 
ShtateShtatë kanale sportive HD janejanë pjesepjesë e buqetes, bashkë edhe me një kanal tërësisht në dispozicion të abonentëve dhe atyre që duan të bëhen pjesë e kësaj familjeje të madhe, duke i njohur me programet, shërbimet, ofertat dhe të rejat më të fundit (Promo).
 
Ndryshe nga deri më parë, tashmë platforma DigitAlb prezantohet me një imazh tërësisht të ri. Ndryshimi ndihet kudo, në çdo kanal dhe shoqërohet edhe nga një pasurim i programacionit si kurrë më parë.
 
== Lista e kanaleve ==
:'''Kanalet Gjeneraliste''': [[Top Channel|Top Channel HD]], [[TV Klan]] HD, Klan Plus HD, [[TVSH]], IN tv, [[Kohavision]], [[RTV 21]], Klan Kosova, Channel One, Scan TV, RTK 1, First TV, [[Alsat Digital|Alsat]] M, IN tv, Rrokum TV, TV Dukagjini etj.
:'''Kanalet mini''': T HD, Stinët
:'''Kanalet informative''': [[Top NEWS|Top News]], News 24, Report TV, Ora News, ABC News HD, UTV News.
:'''Kanalet për filma''': Film Një HD, Film Dy HD, EuroFilm, Film Autor, Film Hits, Film Hits +1,Film Thriller, Film Dramë, Film Aksion, Film Komedi.
:'''Kanale perpër te gjithegjithë familjen:''' Family HD
:'''Kanalet dokumentarepër dokumentarë''': Explorer Shkencë, Explorer Histori, Explorer NatyreNatyrë
:'''Kanalet sportive''': [[SuperSport|SuperSport-1 HD]], [[SuperSport|SuperSport-2 HD]], [[SuperSport|SuperSport-3 HD]], [[SuperSport|SuperSport-4 HD]], [[SuperSport|SuperSport-5 HD]], [[SuperSport|SuperSport-6 HD]], [[SuperSport|SuperSport-7 HD]].
:'''Kanalet për fëmijë''': [[Bang Bang]], [[Çufo]] , [[Junior TV]].
:'''Kanalet për blerje''': BCTV Europe
:'''Kanalet muzikore''': My Music,Melody TV, FolkoRit, SuperSonic TV, STV Folk, City TV
:'''Kanalet Pay-Per-View''': Digi Gold (vetemvetëm ne VOD- katalogu PopCorn, kategoria GOLD)
 
:m ne VOD-PopCorn, kategoria GOLD)
:'''Kanalet e huaja''': FOX, Fox Life, FOX Movies, Comedy Central, Baby TV, Disney Channel, Rai 1, Rai 2, Canale 5, Italia 1, Alpha TV, Mega TV, Fine Living, MTV Live HD, Fashion TV, TV 5-Monde, Euronews, CNN, BBC, ZDF, Discovery Science HD, Investigation Discovery Xtra HD, Animal Planet HD, Discovery Channel, Discovery Turbo Xtra, TLC, National Geographic HD, Travel Channel HD, 24Kitchen, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, Dorcel HD, Stars XXX etj.
 
# http://www.ikub.al/biznese/805256887/Article_DIGITALB.aspx?cookiesEnabled=false
# https://www.lyngsat.com/packages/DigitAlb.html
#https://ensq.kingofsat.net/pack-digitalb.php
{{ref}}
 
== Lidhje të jashtme ==
* Faqja Zyrtare http://www.digitalb.al
*Faqja Zyrtare e SuperSport https://www.supersport.al/
* Për Zvicër faqet Zyrtare http://www.digitalb-tv.ch dhe http://www.digitalb.ch Nga CR.Petrit.Emini.ViTi
*
* Kjo Mundesohet nga CR.Petrit.Emini.Viti
* Contact Us in email Peetrit-@live.com
 
{{Televizioni në Shqipëri}}
 
[[Kategoria:Televizion]]
[[Kategoria:Kompani në Shqipëri]]
[[Kategoria:Platformë Televizive]]