Dallime mes rishikimeve të "Republika Jugafrikane"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{coord|30|S|25|E|source:wikidata|display=title}}
{{KUTIAAfrika Jugore}}
'''Republika e Afrikës së Jugut''' është shtet në jugun e [[Afrika|Afrikës]]. Ndodhet në koordinatat 22 - 3522–35° Jug dhe 17 - 3317–33° Lindje dhe rrethohet nga [[Oqeani Atlantik]] dhe [[Oqeani Indian]]. Afrika e Jugut kufizohet me [[Namibia|Namibinë]], [[Botsvana|Botsuanën]], [[Zimbabvea|Zimbabvenë]], [[Mozambiku]]n dhe [[Suazilandia|Suazilandinë]] ndërsa [[Lesoto]] gjendet brenda kufijve të Afrikës Jugore.
 
Republika e Afrikës së Jugut zë një sipërfaqe prej 1,219 milion km² në të cilën jetojnë diçka më shumë se 42,16 milion banorë. Për kryeqytet ka Pretorinë dhe selinë e parlamentit e ka në qytetin Kapshtad, ndërsa ka disa gjuhë zyrtare e shtetërore ndër të cilat gjuhët e popujve vendas dhe [[anglishtja]].