Dallime mes rishikimeve të "Wikipedia shqip"

1.206 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (70->72)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{Infobox webfaqe
| emri = [[Skeda:Wikipedia-favicon.png|16px|Favicon e Wikipedia]] Wikipedia Shqip
| logo = [[Skeda:Wikipedia-logo-v2-sq.png]]
| screenshot = [[Skeda:Faqja kryesore 18-tetor-2012-Wikipedia shqip.png|280px|Pamje ekrani e Wikipedia në Shqip]]
| titulli = Pamja e Faqes kryesore së [[Wikipedia]] Shqip në [[6 gusht]] [[2012]]
| webfaqja = http://www.sq.wikipedia.org/
| komercial = Jo
| tipi = Projekt për [[Enciklopedi në Internet]]
| gjuha = Shqip
| regjistrimi = Jo i domosdoshëm
| pronari = [[Wikimedia Foundation]]
| autori = [[Jimmy Wales]], [[Larry Sanger]]
| data e lëshimit =
| gjendja e tanishme = Aktive
| të ardhura =
}}
'''Wikipedia Shqip''' është varianti [[shqip]] i [[Wikipedia|Wikipedia-s]], [[Enciklopedia|enciklopedisë]] së lirë. Ajo filloi më [[12 tetor]] [[2003]] dhe sot përmban '''{{NUMBEROFARTICLES}} artikuj'''. Wikipedia shqip e ka vendin e 72-të në rangun [https://meta.wikimedia.org/wiki/List_of_Wikipedias Meta] sipas [[listë]]s së Wikipedia-ve <ref>[[:meta:List of Wikipedias|Lista e Wikipedia-ve]]</ref> dhe vendin e 208-të sipas listës së Wiki-ve më të mëdha.<ref>[[:meta:List of largest wikis|Lista e Wikive më të mëdha]]</ref>
 
== Zhvillimi ==
Momentalisht në [[Wikipedia]]-n shqip gjenden [[Speciale:Listusers|{{NUMBEROFUSERS}} përdorues]] të regjistruar, [[Speciale:Listusers/sysop|{{NUMBEROFADMINS}}]] prej tyre janë me titull administrues dhe [[Speciale:Listusers/bureaucrat|tre]] me titull burokrat.