Ndryshimi mes inspektimeve të "Atintanët"

No change in size ,  2 vjet më parë
 
'''Atintanët''', një ndër fiset e mëdha të ''Ilirisë së Jugut'', banorë të [[Atintanisë]].
== Shtrirja ==
Atintanët shtriheshin në krahinat e sotme të [[Mallakastrës]] e të [[Rrethi i Skraparit|Skraparit]]. Në Perëndim kishin [[Apolonia|Apoloninë]] dhe [[parathinët|parthinët]], në Veri [[dasaretët|desaretët]], në Jug lumin [[Aous]] ([[Vjosa]]) i ndante nga [[amanët]] e [[epirotët]].
 
== Historia ==
Përmenden për herë të parë në burimet historike në shek. V p.e.r. si aleatë të [[molosëve]]. Patën lidhje të ngushta me [[aleancën Epirote]] ; rreth vitit 312 p.e.r. një personalitet atintan është nderuar nga shteti epirot me dekret të posaçëm të skalitur mbi gur. Disa autorë të lashtë i quajtën epirot, duke u nisur nga lidhjet me [[molosët]] e më pas me shtetin e [[Epiri]]t.
Anonymous user