Ndryshimi mes inspektimeve të "Alberto Moravia"

13 bytes removed ,  2 vjet më parë
v
Ndreqa stil
v (Ndreqa stil)
Studimet i vazhdoi në mënyrë të çrregullt, por prapë nuk arriti të kryejë më shumë se gjimnazin. Lexoi shumë e shumë libra, mes të cilëve [[Fëdor Michajlovič Dostoevskij|Dostojevskij]], [[James Joyce|Joyce]], [[Goldon|Goldoni]], [[William Shakespeare|Shakespeare]], [[Molieri|Molière]], [[Mallarmé]], [[Leopardi]] e mjaft të tjerë; shkruante vargje në [[gjuha frënge|frëngjisht]] e në [[gjuha italiane|italisht]], por studioi edhe [[gjuha gjermane|gjermanisht]].
 
Libri i tij i parë, romani "Indiferentët", që u botua më ([[1929]],) patii dha sukses të gjerë i dhe e bëri menjëherë të njohur. Shumë nga romanet e tregimet e Moravia-s janë bërë edhe filma nga regjisorë të rëndësishëm të pas-Luftës së Dytë si [[Bernardo Bertolucci]], Jean-Luc Godard, apo Vittorio de Sica. Alberto Moravia vdiq më [[26 shtator|29 shtator]] [[1990]], në banesën e tij në Romë.
 
Shumë nga romanet e tregimet e Moravia-s janë bërë edhe filma nga regjisorë të rëndësishëm të pas-Luftës së Dytë si [[Bernardo Bertolucci]], Jean-Luc Godard, apo Vittorio de Sica. Alberto Moravia vdiq më [[26 shtator|29 shtator]] [[1990]], në banesën e tij në Romë.
 
== Lidhje të jashtme ==