Dallime mes rishikimeve të "Rahoveci"

No change in size ,  2 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 46.99.23.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.99.79.113.
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.23.83 (diskutimet) në versionin e fundit nga 46.99.79.113.)
Etiketa: Rollback
|harta_foto = Rahovec 2006.PNG
|Pamje =
|Popullsia = 8776.577
|Dendësia = 277,4
|Sipërfaqja = 276
}}
 
'''Rahoveci''' është qytet dhe komunë në pjesën jug-perëndimore të Kosovës. Në veri kufizohet me [[Klina|Klinën]], në lindje me [[Theranda|Suharekën]], në pjesën jugore gjendet komuna e [[Komuna e Prizrenit|Prizrenit]], ndërsa ne tërë pjesën perëndimore kufizohet me komunën e [[Komuna e Gjakovës|Gjakovës]]. Përafërsisht ka diku 276&nbsp;km<sup>2</sup> dhe është vendbanim i 8776.577 banorëve. Ndërsa vetëm në qytet janë 29.854 banorë sipas statistikave të vitit [[2016]].
 
== Pak histori ==