Ndryshimi mes inspektimeve të "Vuthaj"

75 bytes added ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
}}
 
'''Vuthaj''' është një fshat (vendbanim) i komunës së [[Komuna e Plavës e Gucisë|Plavës e Gucisë]] dhe gjendet në republikën e malit të zi në Europë.
 
== Etimologjia e emrit ==
Kultura në vuthaj është ndikuar dhe ndikohet kryesisht nga rajoni dhe afërsia gjeografike me qytet më të afërta.
Gjuha, folklori si dhe zakonet e ndryshe në fshatin Vuthaj ngjasojnë me vendet e tjera me popullsi shqiptare si në Kosovë(qyteti të Pejes), Shqipëri apo sikurse në Beran, Rozhajë, Hakaj, Martinaj ,pra në qytete dhe rajone të republikes malazeze.
Gjuha shqipe që flitet në këtë rajon ka një dialekt veçues që nuk ekziston në këtë formë në qytete të tjera me popullatë shqiptare (sub-dialekt gegë).
Nga muzika autentike vendase si instrumente muzikore përdoren fylli dhe lahuta, në vallëzim me muzikë folklorike veçohet vallja kosovare ose valle e rugovës dhe e rajonit të dugagjinit.