Ndryshimi mes inspektimeve të "Angelina Jolie"

ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Jeta private: rregullova gabime qe ishin bere josaktesine e tekstit sepse angeli jolie tani eshte divorcuar nga Brad Pitt)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Karriera ==
*Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell për një dekadë më vonë me një film me buxhet të ulët prodhimi. prodhimit:Roli i parë kryesorqë ka luajtur si ajoprotagoniste luajtiishte në filmin [[Hackers (film)|Hackers]](1995.Ajo u vlersuavlerësua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një [[Academy Award for Best Supporting Actress]] për preformancënperformancën e saj në filmin [[Girl,Interrupted]].Jolie ka arritur famën e saj më gjerë derivonëportretizimnjë film portretizues të një video lojësloje si personazh një heroinëheroik me emrin (Lara Croft) në [[Lara Croft: Tomb Raider]] dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe një ndër aktoret më të paguara në [[Hollywood]] Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi [[Mr. & Mrs. Smith]] dhe filmin e animuar [[Kung Fu Panda]].
 
== Jeta private ==
[[Skeda:AngelinaJolieBradPittAAFeb09.jpg|parapamje|250px|right|Jolie dhe Pitt në ndarjen e çmimeve [[81st Academy Awards]] në shkurt 2009]]
E divorcuar menga aktorinaktori [[Jonny Lee Miller]] dhe [[Billy Bob Thornton]],gjithashtu eshteështë divircuardivorcuar menga Brad Pitt duke marremarrë ne kujdestari te gjithegjithë femijetfëmijët e saj.
Jolie dhe Pitt kanë adoptuar tre fëmijë, Maddox, Pax, dhe Zahara, si dhe trekanë fëmijëttre efëmijë biologjikebiologjikë, Shiloh, Knox dhe Vivienne.
 
== [[Filmografia]] ==
1

edit