Dallime mes rishikimeve të "Karnivorët"

No change in size ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
****[[Phocidae]]
****[[Enaliarctidae]]†|regnum=[[Animalia]]|phylum=[[Chordata]]|classis=[[Mammalia]]|ordo='''Carnivora'''}}
'''Carnivora''' (fjalë për fjalë: ''Carnivora''; ''carō'' ([rrënja ''carn-'')] "mish", + ''vorāre'' "gëlltit") janë një rend, që përfshinë më shumë se 280 lloje të gjitarëve placentalë. Të njohur edhe si '''karnivorët''', janë më të shumëllojshmit në madhësi sa i përket rendeve të gjitarëve, duke filluar nga [[nuselala]] (''Mustela nivalis''), që më së pakti mund të ketë 25 g dhe 11 cm gjatësi, tek [[ariu polar]] (''Ursus maritimus''), që mund të peshoj deri në 1,000 kg, e deri tek [[elefanti jugor i detit]] (''Mirounga leonina''), ku meshkujt e rritur peshojnë deri në 5,000 kg dhe kanë gjatësi deri në 6.9 m.<ref>Bowditch, T. E. 1821. An analysis of the natural classifications of Mammalia for the use of students and travelers J. Smith Paris. 115. (refer pages 24, 33)</ref>
 
Disa mishngrënës, siç janë [[macet]] dhe [[këmbëlopatat]], janë të varur plotësisht në ushqyerjen me mish. Të tjerë, si [[Rakuni|rakunët]] dhe [[Ariu|arinjtë]], në varësi të habitatit lokal, janë më shumë omnivorë: [[panda gjigante]] është pothuajse plotësisht herbivore, por do mund të hante [[Peshqit|peshk]], vezë dhe insekte, ndërsa [[ariu polar]] ushqehet kryesisht me foka. Mishngrënësit kanë dhëmbë dhe kthetra për kapjen dhe ngrënien e kafshëve të tjera.