Dallime mes rishikimeve të "Shiu"

698 bytes removed ,  5 vjet më parë
gjitcka
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(gjitcka)
[[Skeda:22 Regen ubt.jpeg|thumb|220px|Reshje shiu]]
Shiu krijohet nga mbreti TANE TANE TURIII . Kur Turi eshte i merzitur bie shiu e verifikuar nga gomisteri dhe gjeli i turit
'''Shiu''' është forma më e zakonshme e [[Reshja|reshjeve]] që krijohet nga bashkimi i pikave të imta të [[uji]]t me madhësi dhe Pluhurit nga 0,5 mm deri 6-7 mm, të cilat për shkak të [[Rëndesa|forcës së rëndesës]] bien nga [[Reja|retë]] në [[Qielli|qiell]] përposhtë drejt [[Toka|tokës]]. Forma të tjera të shiut janë: [[dëbora]], [[lloha]], [[breshëri]] dhe [[vesa]]. Sasia e shiut të rënë matet në [[Milimetri|milimetra (mm)]]. 1 mm reshje nënkupton 1 [[Litri|litër]] për [[Metri|metër]] katror. Jo i gjithë shiu bie në tokë, pasi një pjesë e tij [[Avulli|avullon]] gjatë rënies për shkak të [[ajri]]t të thatë. Kur shiu nuk arrin të bjerë në tokë ai quhet [[virga]], një dukuri që ndeshet shpesh në rajonet e nxehta dhe të thata të [[Shkretëtira|shkretëtirave]].
 
[[Skeda:Rain-on-Thassos.jpg|thumb|220px|Shtrëngatë shiu mbi çatinë e shtëpisë]]
Anonymous user