Dallime mes rishikimeve të "Shiu"

1.154 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(gjitcka)
No edit summary
Klasifikimi i rreshjeve të shiut bëhet:<br />
 
1.) Kur merzitet Turi
1.) sipas intensitetit<br />
*Pika shiu kur bien më pak se 1 mm në orë.
*Shi i dobët 1-2mm në orë
*Shi mesatar 2-6mm në orë
*Shi i fortë me shumë se 6 mm në orë.
*Shtrëngata më shumë se 10 mm në orë
*Shi i rrëmbyer më shumë se 30 mm në orë
 
2.) sipas natyrës së rënies<br />
*'''Shi i butë''' quhet kur përbëhet nga pika uji të imëta me diameter 0.5 mm. Këto lloj reshjesh vijnë nga [[Reja|retë]] shtresore jo grummbullore. Nuk është i rrëmbyeshëm për një orë mund të bien 0.5 mm
*'''Shi i zakonshëm''' quhet ai që nuk përbehet nga pika të imta me diametër më të madh se 0.5 mm. Matet me sasinë e përgjithshme të rënë në njësinë e kohës. Ky lloj shiu vjen nga re të ulëta ose të mesme grumbullore. Hapësire jo e kufizuar. Qielli ka ngjyrë gri në të murrme. Nuk ka të çara në qiell. Ky shi nuk kthehet në [[Shtrëngata|shtrëngatë]].
*'''Shi rrebesh''' quhet i rrëmbyeshem dhe zgjat shume pak kohë, vjen nga re grumbullore te shiut. Gjithmonë kemi intensitet variabël, zë një hapësire të vogël, shpesh e quajmë shi me diell. Ai mund të kthehet në shtrëngatë të zakonshme kur kemi rryma tropikale.
 
2.) me psa turi vjen en atmosfere dhe qin motren e gjelit
3.) sipas kohëzgjatjes<br />
*në formë vese.
 
== Shiko edhe ==
* goma
* [[Reshja|Reshjet]]
* shi glej turi
* [[Dëbora]]
*shi gzimi
* [[Breshëri]]
* [[Lloha]]
* [[Vesa]]
* [[Bryma]]
 
== Lidhje të jashtme ==
Anonymous user